Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Życie monastyczne (słownik terminów)
2002-06-21 18:53:03
Życie monastyczne w Średniowieczu przed pojawieniem się św. św. Franciszka i Dominika było już rozwinięte, tak jak rozwinięte i popularne było samo chrześcijaństwo. Monastycyzm chrześcijański pojawił się na Wschodzie najpierw w Egipcie, przyjmując dwie formy: anachorecką i cenobicką. Rozpowszechnił się w Palestynie, Syrii oraz Kapadocji, gdzie zorganizował go Bazyli Wielki.

Na Zachodzie natomiast pierwotny monastycyzm posiadał tendencje cenobickie; powstające reguły określały, w jaki sposób powinno być zorganizowane życie klasztorne w ramach zakonu. Do najważniejszych należały reguły: Augustyna, Cezarego oraz Benedykta. Szczególnie ta ostatnie wywarła duży wpływ na życie duchowe Europy zachodniej, opierając rozwój duchowy mnichów na praktyce kierownictwa duchowego i otwarciu sumienia przed opatem, co miało im ułatwić walkę z własnymi słabościami. Życie monastyczne w XIII w. wyróżniało się opactwem i stałością miejsca (stabilitas loci), swoim programem kultu, wysławianiem Boga i pracą, stanowiąc siłę cywilizacyjną i ewangelizacyjną europejskiego społeczeństwa. Mnich, pod kierunkiem i działaniem opata otrzymywał od klasztoru wszystko to, czego potrzebował, zarówno jeśli chodzi o ducha, jak i ciało oraz dawał wszystko, także swoją pracę, wewnątrz klasztoru i poza nim dla jego dobra. Ważne zmiany w życiu monastycznym określone zostały przez reformę z Cluny z wieku X i reformę z Citeaux z wieku XI, wnosząc do chrześcijaństwa dwie różne formy życia benedyktyńskiego. Od wieku XI pojawia się szereg zakonów bardziej lub mniej spokrewnionych z rodziną benedyktyńską, cieszących się wielkim szacunkiem wśród ludu ze względu na swoje życie pustelnicze lub jego surowość. Pojawiają się kameduli (1012), wallombrozjanie (1028), kartuzi (1084), cystersi (1098), grandmontani (1099) czy mnisi z Fontevrault (1101).

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja