Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Dr Wanda Stępniak-Minczewa
2005-12-07 08:54:36
Wanda Stępniak-Minczewa - językoznawca, historyk języka bułgarskiego, pracownik naukowo-dydaktyczny w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od roku 2002 jest dyrektorem ds. studenckich w IFS i kierownikiem Zaocznych Studiów Licencjackich "Języki i kultura Słowian". Współpracownik Instytutu Studiów Franciszkańskich w Krakowie.

Współorganizowała 6 sesji naukowych UJ i PAT (z o. Zdzisławem Kijasem OFMConv) - trzy nt. klasztorów: "Klasztory i ich oddziaływanie na kulturę krajów słowiańskich" i "Klasztory a kształtowanie się państwowości narodów słowiańskich", "Klasztorne ośrodki piśmiennictwa i kultury w krajach słowiańskich".

Problematyką terminologii religijnej zajmuje się od dawna. Praca mgr pt. "Ze studiów nad staro-cerkiewno-słowiańskim słownictwem religijnym: wyrazy nazywające 'kler'".

Doktorat, obroniony na UJ - "Zbornik Bdiński. Codex Gandavenis Slavicus 408. Monografia językowa zabytku" - żywoty świętych kobiet i męczennic w XIV-wiecznym rękopisie bułgarskim.

Przygotowywana rozprawa habilitacyjna nt. krakowskich inkunabułów z XV w. i pierwszej cyrylickiej drukowanej księgi liturgicznej - "Czasosłowu" Szwajpolta Fiola.

Autorka artykułów nt. terminologii zakonnej, franciszkanów w Bułgarii, obrazu przyrody w najstarszym piśmiennictwie bułgarskim.

red.

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja