Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Medal Akademii Krakowskiej dla o. Andrzeja Deptucha
2002-09-16 15:55:24
Medal 600-lecia Odnowienia Akademii Krakowskiej i Honorowy Dyplom Uniwersytetu Jagiellońskiego wręczył o. Andrzejowi Deptuchowi rektor UJ prof. Franciszek Ziejka, 15 września 2003 r. w Sanoku.

O. Andrzej Deptuch obchodził w tym dniu jubileusz 60-lecia kapłaństwa. Rektor Ziejka podkreślił wartość postawy Jubilata jako kapłana i studenta, Polaka i obywatela.

"Niech ten dyplom oraz Medal będą wyrazem szacunku i życzliwości ze strony władz uczelni dla studenta, który w naszej Almae Matris studiował w latach 1945-48, i który nie z własnej winy, lecz z powodu prześladowań politycznych i uwięzienia, rozpoczętych studiów dokończyć nie mógł" - napisał Rektor UJ w uzasadnieniu wyróżnienia dla o. Andrzeja.

Wyróżnienie to o. Andrzej otrzymał na początku mszy św. we franciszkańskim kościele w Sanoku, gdzie w koncelebrze towarzyszyli Jubilatowi: prowincjał franciszkanów z Krakowa o. Kazimierz Malinowski, współbracia z krakowskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię. Na mszy św. byli obecni przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego, władz miasta Sanoka i powiatu.

W homilii o. Kazimierz Malinowski, nawiązując do Ewangelii o cudownym połowie ryb po Zmartwychwstaniu Jezusa, powiedział że życie, a zwłaszcza okres 6-letniego pobytu w więzieniu, pokazały siłę o. Andrzeja jaką czerpał z mocy Chrystusowego kapłaństwa. Stał się świadkiem obrony wartości prawdy i godności człowieka.

Po mszy św. Jubialat przyjął gratulacje i życzenia: od starosty powiatu, burmistrza miasta i parafian, wśród których o. Andrzej pracuje jako duszpasterz już od 30 lat.

o. Stanisław Glista / red.

zobacz więcej: O. Andrzej Tadeusz Deptuch OFMConv

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja