Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
O. Andrzej Tadeusz Deptuch OFMConv
2004-09-16 17:53:53
Tadeusz Deptuch urodził się w 1919 r. w Łazach koło Rymanowa. W sierpniu 1937 r. wstąpił do zakonu oo. Franciszkanów i przybrał imię zakonne Andrzej. Formację zakonną odbywał we Lwowie. Tam też zastał go wybuch drugiej wojny światowej. Po inwazji Armii Czerwonej wraz z kolegami (w Rohatynie) dostał się w ręce bolszewików. Z konwoju uciekli w okolicach Szuman, powrócił do Lwowa i w liceum Karola Szajnochy uzyskał świadectwo dojrzałości.

Święcenia kapłańskie o. Andrzej przyjął 30 sierpnia 1942 r. z rąk abp. Eugeniusza Baziaka. Już jako kapłan ukończył studia teologiczne. W 1943 r., w ramach tajnych fakultetów rozpoczął studia pedagogiczne organizowane przez Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie. Swoje obowiązki zakonne i duszpasterskie o. Andrzej godził ze studiowaniem oraz z działalnością konspiracyjną. Klasztor lwowski był bowiem ośrodkiem działań niepodległościowych, punktem kontaktowym oraz miejscem przechowywania archiwum lwowskiej ZWZ-AK.

W grudniu 1945 r., w wyniku przymusowej "repatriacji", o. Andrzej wraz z innymi zakonnikami opuszcza Lwów i pociągiem ewakuuje się do Krakowa. W Krakowie zamieszkał w klasztorze franciszkańskim przy Placu Wszystkich Świętych, a od dnia 15 stycznia 1946 r. rozpoczął studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W czerwcu 1948 r. o. Andrzej został aresztowany za przechowywanie skrzynki kontaktowej tajnej organizacji wolnościowej WIN - Wolność i Niezawisłość i skazany na 6 lat więzienia. Studiów na UJ nie mógł już ukończyć.

Wiosną 1949 r. o. Andrzej został przetransportowany z Wrocławia do ciężkiego więzienia w Rawiczu, gdzie poddano go licznym upokorzeniom z tej racji, że był kapłanem. Doprowadzony do skrajnego wyczerpania został przewieziony ponownie do Wrocławia, a następnie do więzienia karno-śledczego w Kłodzku, skąd został zwolniony dnia 21 lipca 1953 r.

Po wyjściu z więzienia pracował na dziewięciu placówkach w: Lubomierzu, Przemyślu, Jaśle, ponownie w Przemyślu, Radomsku, Krakowie, Rychwałdzie, Legnicy i wreszcie w Sanoku.

Obecnie o. Andrzej Deptuch (na zdjęciu / fot. W. Pobiedziński OFMConv) mieszka i pracuje w Sanoku od ponad 30 lat. Podczas 60-letniej posługi kapłańskiej, za swoje normalne duszpasterskie zajęcia uważa: kazania, spowiedź, katechizację, wykłady w seminarium, głoszenie rekolekcji i misji parafialnych. Wygłosił ponad 200 serii rekolekcji i misji.

W uznaniu za liczne kombatanckie zasługi i niezłomną, patriotyczną postawę - 11 stycznia 1995 r. prezydent Lech Wałęsa odznaczył o. Andrzeja Deptucha Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Natomiast 15 września 2002 r. otrzymał z rąk rektora prof. Franciszka Ziejki: Medal 600-lecia Odnowienia Akademii Krakowskiej oraz honorowy dyplom Uniwersytetu Jagiellońskiego.

hw / red.

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja