Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Kraków: Zakończyła się sesja o powołaniu
2002-12-01 21:58:51
W Krakowie zakończyła się trzydniowa sesja o powołaniu franciszkańskim. Spotkanie zorganizowane przez Instytut Studiów Franciszkańskich i Konferencję Prowincjałów Franciszkańskich wzbudziło duże zainteresowanie. Wśród uczestników krakowskiego spotkania byli przedstawiciele z prawie wszystkich prowincji Pierwszego Zakonu św. Franciszka oraz licznie reprezentowane zakony i zgromadzenia żeńskie.

Przez trzy dni (28-30 listopada) aktywnie uczestniczyli w obradach konferencyjnych oraz imprezach towarzyszących spotkaniu: klerycy z WSD w Krakowie, Łodzi-Łagiewnik, Poznania, Wrocławia, Panewnik, Warszawy; nowicjusze m.in. z Kalwarii Pacławskiej i Głogówka.

Oprócz słuchaczek FSF, wśród obecnych na sesji były m.in. Siostry Klaryski od Wieczystej Adoracji z Bydgoszczy, Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi z Poznania, Serafitki z Oświęcimia i Poznania, Zgromadzenie Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi z Częstochowy, Sługi Jezusa i in.

Podczas sesji specjaliści, z kraju i zza granicy, w dziedzinach: formacji zakonnej, psychologii, prawa i duchowości franciszkańskiej, wygłosili jedenaście referatów.

Jednym z tematów, który przewijał się w referatach był współczesny franciszkanizm, o czym mówili: o. lic. J. Pyrek OFMCap (Franciszek i jego droga w odniesieniu do współczesności), o. dr T. Matura OFM z Awinionu, (Podstawowe wartości tożsamości franciszkańskiej), o. dr T. Bargiel OFMCap (Liturgia i modlitwa w etapach formacji i życia powołaniem) i dr A. Regiewicz (Franciszkańska misja wspólnotowości w doświadczeniu globalizacji).

W trakcie krakowskiej sesji poruszono wiele ogólnych aspektów życia zakonnego związanych bezpośrednio z problemami współczesnego świata jak: dominująca rola techniki i jej wpływ na osobowość człowieka (s. dr T. Paszkowska), ruchy i sekty (o. dr Daniel Pietrzak OFMConv, Rzym), obecność i zadania starszych i chorych braci i sióstr we wspólnocie (o. dr E. Siekierka OFM, Rzym), konflikty - nie tylko we wspólnocie (o. dr M. Hinc OFMCap) czy rozpoznawanie prawdziwych powołań i zapobieganie sytuacjom uznawanym ogólnie za przestępstwa, np. skandale seksualne wśród duchowieństwa (o. prof. Z. Suchecki OFMConv, Rzym).

Duże zainteresowanie wzbudziły referaty o roli pracy w procesie formacji każdego człowieka prof. Z. Mirka (PAN, Kraków) oraz o umiejętnym organizowaniu sobie czasu (dr R. Matyja, Wyższa Szkoła Biznesu, Nowy Sącz).

Na imprezach towarzyszących sesji można było zapoznać się z najnowszymi wydawnictwami o tematyce franciszkańskiej (28.XI - klasztor oo. Kapucynów) oraz w klasztorze oo. Bernardynów (29 XI), w dniu świętych franciszkańskich przedstawiane były sylwetki ostatnio beatyfikowanych i kanonizowanych świętych z rodziny franciszkańskiej.

Kolejnym dniom spotkań towarzyszyły uroczyste nabożeństwa celebrowane przez obecnych na spotkaniu przełożonych prowincji franciszkańskich w Polsce.

wsm

zobacz: Program Sesji: Powołanie franciszkańskie, Kraków 2002

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja