Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
W Krakowie: Z wyobraźnią miłosierdzia
2002-12-15 20:48:24

Licytacja bombek choinkowych z autografami piłkarzy krakowskiej Wisły, występy zespołów kleryckich franciszkanów, salezjanów i Księży Misjonarzy, papieskie przemówienie ze słynnego okna przy Franciszkańskiej 3, to tylko niektóre atrakcje charytatywnej akcji w Krakowie na rzecz bezdomnych i bezrobotnych, zatytułowanej "Przedświąteczna wyobraźnia miłosierdzia". Do akcji czynnie włączył się kardynał Macharski (na zdjęciu / fot. Michal Ledecky OFMConv).

15 grudnia na placu przed klasztorem i bazyliką św. Franciszka z Asyżu już od godz. 11.00 można było zobaczyć wielu krakowian, przybyłych na tę zorganizowaną przez oo. Franciszkanów, Radio PLUS oraz Caritas Archidiecezji Krakowskiej akcję, z mottem zaczerpniętym z modlitwy św. Franciszka: albowiem dając, otrzymujemy.

Od południa, plac przed bazyliką przypominał spotkania sprzed czterech miesięcy, kiedy to wierni przychodzili, by choć przez chwilę zobaczyć otwarte, najsłynniejsze okno w Krakowie i usłyszeć głos Ojca Świętego, w czasie Jego pielgrzymki do Polski.

Podobnie było i w tą grudniową niedzielę - dokładnie o godz. 12.00 okno na Franciszkańskiej 3 było otwarte, a z umieszczonego w oknie głośnika zgromadzeni usłyszeli głos Jana Pawła II, w przypomnianej homilii z sierpnia br. (wygłoszonej na krakowskich Błoniach), w której to właśnie prosił o "wyobraźnię miłosierdzia".

Bp Jan Szkodoń, modląc się ze zgromadzonymi, błogosławił chleby wigilijne, które otrzymywał każdy z włączających się do akcji charytatywnej. W zamian za przekazywane dary w postaci odzieży, żywności czy też datków pieniężnych można było otrzymać oprócz chlebów na stół wigilijny, specjalnie na ten dzień wykonane przez osoby niepełnosprawne kartki świąteczne, ozdoby choinkowe i bombki.

Prowadzący niedzielne spotkanie przed bazyliką: ks. Marek Hajdyła - dyrektor Radia PLUS i o. Ryszard Wróbel OFMConv informowali na bieżąco o atrakcji dnia - przeprowadzanej telefonicznej licytacji dwunastu bombek z autografami piłkarzy krakowskiej Wisły. Licytacja zakończyła się sumą 10.500 zł. Zwycięzcą został przedsiębiorca z Krakowa - i oczywiście kibic tej drużyny piłkarskiej.

Z koncertem wystąpili zapowiadani wcześniej: zespół kleryków "Fioretti" z franciszkańskiego seminarium, kapela góralska "Siwy dym", Salezjański Zespół Seminaryjny, zespół Księży Misjonarzy "Lazaryści" oraz Lidia Jazgar z zespołem "Galicja".

Przy muzyce, tańcach, herbacie i spotkaniu najmłodszych ze św. Mikołajem bawiono się prawie do godz. 16-ej. To wyjątkowe spotkanie zakończyło się mszą św. w Bazylice Mariackiej.

wsm

zobacz także w galerii: Fotoreportaż z "Przedświątecznej wyobraźni miłosierdzia".

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja