Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
W Święta - Greccio w Krakowie
2002-12-22 11:00:57
W tym roku po raz jedenasty, na skwerze przed bazyliką św. Franciszka w Krakowie można było zobaczyć w dzień Wigilii i Bożego Narodzenia żywą szopkę, przygotowywaną przez kleryków z Seminarium przy Franciszkańskiej 4. Krakowska żywa szopka nawiązuje do tradycji, którą w miasteczku Greccio zapoczątkował św. Franciszek z Asyżu. (Na zdjęciu: żywa szopka przygotowana przez braci z Franciszkańskiej w zeszłym roku).

Żywa Szopka wpisała się już na stałe w świąteczne obchody miasta Krakowa. Stanowi także część najnowszej historii Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Krakowie, którzy są w nim obecni od 1237 r.

Tegoroczny program artystyczny został przygotowany przez kleryków WSD i ma "pomóc lepiej zrozumieć św. Franciszka, jego radość, entuzjazm i zachwyt; jego pokorne pochylenie się nad malutkim Dzieciątkiem z Betlejem" - napisał w zaproszeniu, skierowanym do mediów, br. Rafał Lotawiec. Poprzez inscenizację, bracia chcą przenieść widzów w przeszłość, w średniowieczny świat do włoskiego miasteczka Greccio, gdzie św. Franciszek urządził swoja szopkę w 1223 r.

"W rolę aktorów wcielą się klerycy seminarium, dzieci i młodzież. W  tym roku rolę Maryi zagra Karolina Wilczek, należąca do duszpasterstwa oazowego. Natomiast br. Mariusz wcieli się w postać św. Józefa, opiekuna Świętej Rodziny. Na scenie zobaczymy także aniołki, które będą grały dzieci rodzin z nami zaprzyjaźnionych. Ważne zadanie spełni scholka, która pomoże nam śpiewem uwielbiać Nowonarodzonego i dzięki niej będziemy mogli odczuć wyjątkowość wspólnie przeżywanych chwil" - czytamy w zaproszeniu na to świąteczne przedstawienie.

W tym roku patronat medialny nad szopką objęli: TVP3 Kraków, Dziennik Polski i Radio Kraków.

Ważnym i nieodłącznym elementem Żywych Szopek jest obdarowywanie dzieci prezentami. Podajemy adres organizatorów, dla osób chcących wesprzeć finansowo to dzieło i sprawić radość najmłodszym:

Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów
ul. Franciszkańska 4
31-004 Kraków
tel. 0-12 422 71 15 lub 430 21 05 lub 422 12 73
(Kontakt z braćmi z drugiego roku studiów)

br. Rafał Lotawiec / red.

zobacz: Przygotowania do szopki (zdjęcia w galerii)

także: Żywa Szopka w Krakowie - program

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja