Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Prezentacje: Afrykańska misja braci kapucynów
2006-01-27 15:50:10
W Afryce, kapucyni z krakowskiej prowincji pracują na misjach w Czadzie i w Republice Centralnej Afryki. W RCA od 1985 r. Obecnie jest tam szesnastu zakonników z Polski.

Oprócz Polaków, pracą misyjną w tych dwóch krajach zajmuje się ponad pięćdziesięciu kapucynów z: Włoch, Francji, Kanady, Szwajcarii, Argentyny oraz pierwsi kapłani z Czadu i RCA. Najstarszy misjonarz ma 83 lata, a najmłodszy 29 lat.

RCA jest byłą kolonią francuską, która uzyskała niepodległość w 1960 r. Dziś, ten kraj, który leży w samym centrum Afryki, zamieszkuje ponad 3,5 mln. Graniczy z Sudanem, Demokratyczną Republiką Konga (dawniej Zair), z Kongo (Brazaville) oraz z Kamerunem i Czadem. Językiem urzędowym jest francuski, językiem narodowym - Sango.

Granica z Czadem i Sudanem należy do bardzo niebezpiecznych z powodu grasujących band. Poza tym, Republika Środkowoafrykańska jest jednym z najbiedniejszych krajów świata. Tylko 643 km dróg, to drogi asfaltowe. Jedyne międzynarodowe lotnisko znajduje się w stolicy kraju Bangui.

Większa część RCA pokryta jest lasami rozciągniętymi na płaskowyżu, cześć południowo-zachodnia to gęsty las tropikalny. Na północy kraju, panuje klimat suchy z krajobrazem pustynnym. Zimy są suche, lata natomiast obfitują w deszcz i jest tam gorąco przez cały rok. "W Afryce doświadcza się żaru słońca. Tam człowiek uczy się szanować cień i wodę. Cień i woda - to dwie ważne rzeczy do życia!" - napisał o. Ludwik Kalinowski OFMCap, który przebywał w RCA, w 2002 r.

Więcej o misjach katolickich w Republice Centralnej Afryki dowiemy się z wywiadu z o. Ryszardem Modelskim OFMCap, byłym prowincjałem kapucynów w Krakowie, pracującym od 28 lat na misjach i od 20 lat w Republice Centralnej Afryki, z którym rozmawiał o. Robert Krawiec OFMCap.

Bracia kapucyni z Krakowa prowadzą specjalny Sekretariat misyjny, który z ramienia prowincji zajmuje się informacją i organizacją pomocy dla misjonarzy. Biuro sekretariatu znajduje się w Krakowie-Olszanicy, przy ul. Korzeniaka 16, tel. (012) 623 82 60. Więcej na stronie internetowej www.misje.kapucyni.pl.

red.

Na zdjęciach: 1) kilku z polskich kapucynów - misjonarzy RCA, 2) bracia z RCA, 3) pejzaż Republiki Środkowoafrykańskiej / fot.: L. Kalinowski OFMCap, Misje OFMCap - Kraków.

    zobacz w galerii serwisu:

    1. Afryka: Polscy kapucyni - misja w RCA

    2. Kwiaty Afryki

    3. Republika Centralnej Afryki. Misja.

    zobacz również: Misje braci kapucynów z prowincji warszawskiej

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja