Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Pielgrzymka Pokoju i Spotkanie Młodych na Ukrainie
2003-07-26 10:29:16
Relacja o. Aleksandra Litwiniuka

Od 7 do 13 lipca 2003 r., w archidiecezji lwowskiej odbyła się Pierwsza Pielgrzymka Pokoju oraz Drugie Spotkanie Młodzieży, zorganizowane przez franciszkanów, pracujących na Ukrainie.

Bracia, angażując się w ideę pielgrzymowania po Europie kopii Krzyża z San Damiano, pobłogosławionego przez Jana Pawła II, zorganizowali pielgrzymkę ze Lwowa do Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Bołszowcach. Równocześnie z tą pielgrzymką, do Bołszowiec wyruszyła od strony południowej druga grupa młodzieży ze swoimi duszpasterzami.

Grupa ze Lwowa liczyła około 50 osób, w tym księża, klerycy i siostry zakonne. W większości była to młodzież z zachodniej Ukrainy: Lwów, Kamionka Buzka, Szczerzec, Brody, Turek, Boryspol, Stryj. Trasa pielgrzymkowa (125 km) została pokonana w cztery dni. Po drodze młodzi pielgrzymi zatrzymywali się w Bóbrce, Przemyślanych, Łypiące, Rogatynie, Bursztynie.

Wszędzie przyjmowano nas bardzo gościnnie i dołączała do nas miejscowa młodzież. W czasie pielgrzymki modliliśmy się o pokój i jedność miedzy chrześcijanami. 'Abyście byli jedno!' - na to hasło pielgrzymki metropolita lwowski kard. Marian Jaworski położył szczególny nacisk, gdy błogosławił tę inicjatywę".

Spotkanie Młodzieży w Bołszowcach rozpoczęło się 10 lipca wieczorem mszą św. Na zakończenie dnia, strudzeni drogą, ale wytrwali pielgrzymi dzielili się radością drogi i życiem religijnym swych rodzinnych parafii. Piątek był dniem poświęconym w szczególny sposób Tajemnicy Krzyża: różaniec, Droga krzyżowa, koronka do Bożego Miłosierdzia, msza św. prymicyjna neoprezbiterów (o. Edwarda Kawy i o. Krzysztofa Pelca), adoracja Krzyża św. Damiana, konferencje, praca w grupach, świadectwa....

Sobota był dniem Najświętszej Maryi Panny, w którym odbyło się uroczyste przyjęcie do Rycerstwa Niepokalanej. Na zakończenie dnia - koncert przedstawicieli różnych parafii oraz zespołu z franciszkańskiej parafii we Wrocławiu, całość zakończona odśpiewaniem Akatystu na cześć Najświętszej Maryi Panny.

W niedzielę był odpust parafialny Matki Bożej Szkaplerznej. Mszy św. przewodniczył bp Leon Mały - biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego.

Bp Leon Mały, jak i inni księża, wypowiadali się bardzo pozytywnie o idei Spotkania Młodych i pielgrzymce. Dla ludności Bołszowiec jest to odrodzenie się bardzo znanego, przed drugą wojną światową sanktuarium. Podkreślono wartość duchowego wymiaru pielgrzymowania dla całej Ukrainy, a szczególnie dla jej zachodniej części, gdzie do tej pory brakowało tej formy życia religijnego. "Wreszcie widzimy wiarę żywą, żywy Kościół!" - mówili ludzie ze łzami radości w oczach, którzy modlili się wraz z nami zza płotów, które mijaliśmy w czasie naszej drogi pielgrzymkowej.

o. Aleksander Litwiniuk OFMConv, Lwów

zobacz także: Franciszkanie na Ukrainie

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja