Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Klara - w Krakowie
2003-12-14 12:32:07
Ponad 150 osób, reprezentujących zakony i zgromadzenia z prawie całej Polski, związane z duchowością Świętych Klary i Franciszka, zgromadziła sesja naukowa poświęcona św. Klarze z Asyżu, 13 grudnia br. w Krakowie (uczestnicy sesji / fot. o. T. Bargiel OFMCap).

Sesję pt. "Klara - kobieta nowa" zorganizował Ośrodek Studiów Franciszkańskich w Krakowie, z racji przypadającej w tym roku 750. rocznicy śmierci św. Klary z Asyżu.

Pierwszą część spotkania prowadził wicedyrektor OSF o. Stanisław Mazgaj OFM. Na sesję zaproszono znawców duchowości franciszkańskiej: o. dr Ernest Siekierka OFM przedstawiał św. Klarę na tle postaci św. Franciszka, o. dr Adam Sikora OFM podkreślał wysokie, jak na ówczesne czasy, wykształcenie asyskiej Świętej, co udowadniał na podstawie jej pism i tekstów. Natomiast św. Klara według s. dr Teresy Paszkowskiej "spełnia wszystkie warunki, by w pełnym blasku być wzorem i drogowskazem dla wieku XXI".

O. lic. Stanisław Mazgaj OFM przedstawił Klariańską wizję Kościoła, a o. dr hab. Roland Prejs OFMCap omówił prace o Klarze, które ukazały się w języku polskim. W tej części odczytane zostały także listy od nieobecnych sióstr klarysek z Krakowa i Skaryszewa.

W drugiej części, prowadzonej przez dyrektora OSF o. prof. dr hab. Zdzisława Kijasa OFMConv, psychologiczny portret św. Klary nakreśliła ksieni klasztoru w Kaliszu m. Elżbieta Raszczyk. O. dr hab. Józef Marecki OFMCap przedstawił natomiast duchowość klariańską w godłach i symbolach zakonnych.

O. Zdzisław Kijas swoje wystąpienie przeznaczył na wspomnienie o wielkim badaczu duchowości św. Klary, zmarłym w listopadzie br. - o. Cecylianie Niezgodzie, którego referat oczekiwany był na tej jubileuszowej sesji.

Po południu, dla uczestników sesji uroczystą mszę św. celebrował kard. Franciszek Macharski, w krakowskim kościele Sióstr Klarysek pw. św. Andrzeja.

Z udziałem autorki - Patrycji Gąsiorowskiej, sesji towarzyszyła promocja jej książki o życiu codziennym krakowskich klarysek, wydanej przez Instytut Studiów Franciszkańskich.

Obrady sesji odbywały się w klasztorze OO. Kapucynów, przy ul. Loretańskiej.

wsm

  zobacz w galerii serwisu:

  Sympozjum w Krakowie. Klara - kobieta nowa

  zobacz również:

  1. Rzym: Rozpoczęły się obchody Jubileuszu św. Klary

  2. Rok 2003 - Rokiem św. Klary

  3. Święta Klara z Asyżu (1193-1253)

  4. Historia Sióstr Klarysek w Polsce (skrót)

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja