Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Prezentacje: Najmłodsza wspólnota klarysek w Polsce
2003-07-25 16:56:28
W Skaryszewie koło Radomia znajduje się jedna z najmłodszych wspólnot Sióstr Klarysek w Polsce. Klasztor pw. Matki Bożej Miłosierdzia - NMP Ostrobramskiej, którą skaryszewskie klaryski obrały sobie za patronkę - jest miejscem, w którym siostry prowadzą życie kontemplacyjne i klauzurowe.

Klasztor sióstr klarysek w Skaryszewie jest też pierwszym w Diecezji Radomskiej klasztorem o charakterze kontemplacyjnym. Młoda - bo dopiero kilkuletnia - wspólnota klariańska, licząca w tej chwili dziewiętnaście sióstr, powstała w 1997 r. Pierwszą ksienią (przełożoną) jest s. Zofia Tracz.

Klasztor powstał dzięki bpowi Radomskiemu Edwardowi Materskiemu, który przekazał siostrom budynek mieszkalny, dostosowany przez nie do wymogów życia kontemplacyjnego i klauzurowego.

8 grudnia 1997 r. nastąpiło uroczyste poświęcenie klasztoru, przez kardynała Franciszka Macharskiego przy współudziale biskupów radomskich. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich oraz wierni z Radomia, Skaryszewa i okolic.

W skaryszewskim klasztorze siostry klaryski przygotowują kandydatki do życia zakonnego. Osoby zainteresowane życiem na wzór założycielki - św. Klary mogą przejść pierwsze okresy formacji w klasztorze: od postulatu poprzez nowicjat, aż do złożenia ślubów wieczystych.

Oprócz przygotowania formacyjnego do życia w zakonie, siostry umożliwiają odprawienie indywidualnych rekolekcji w klasztorze.

Klasztor ma także swoją stronę internetową: www.klara.franciszkanie.pl

wsm

    zobacz również:

    1. Święta Klara z Asyżu (1193-1253)

    2. Historia Sióstr Klarysek w Polsce (w skrócie)

    3. Rzym: Rozpoczęły się obchody Jubileuszu św. Klary

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja