Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Jerozolima: Nowy kustosz Ziemi Świętej
2004-05-17 18:52:39
O. Pierbattista Pizzaballa OFM został wybrany na przełożonego Kustodii Ziemi Świętej, zastępując tym samym o. Giovanniego Battistellego, który był kustoszem przez ostatnie 6 lat - podało Biuro Prasowe Zakonu Braci Mniejszych z Rzymu.

Nowy kustosz, o. Pierbattista Pizzaballa (na zdjęciu / fot. ofm.org) urodził się w 1965 r. w Cologno al Serio, we Włoszech. Jest jednym z najmłodszych przełożonych w historii Kustodii, w której przebywa od 14 lat. W zakonie franciszkanów od 1984 r. Śluby wieczyste złożył w 1989 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1990 r.

Studiował w Rzymie na Antonianum. Uzyskał licencjat z biblistyki we franciszkańskim Studium Biblijnym w Jerozolimie. Studiował również współczesny język hebrajski oraz języki semickie na Uniwersytecie Hebrajskim. Od 1998 r. jest asystentem w Studium Biblijnym Franciscanum. W Studium Teologicznym Hierosolymitanum wykłada biblistykę hebrajską i judaizm.

W 1995 r. wspólnie z o. Massimo Pazzini OFM wydał Mszał w języku hebrajskim i przetłumaczył na język hebrajski wiele tekstów liturgicznych dla wspólnot katolickich języka hebrajskiego.

Od 2001 r. był przełożonym konwentu pw. Świętych Symeona i Anny w Jerozolimie i wcześniej wikariuszem parafii katolickiej, dla wiernych pochodzenia żydowskiego.

Obecność franciszkanów w Ziemi Świętej związana jest z kapitułą generalną Zakonu w 1217 r. Wtedy powstała Prowincja Ziemi Świętej, której obecna Kustodia jest bezpośrednią spadkobierczynią.

Bracia franciszkanie przez stulecia trwali w Ziemi Świętej mimo wielu historycznych przeciwności. Kustodia odnawiała, wykupywała i strzegła Miejsc Świętych. Mogła to zadanie realizować dzięki Komisariatom Ziemi Świętej, jak również przyjaciołom i dobroczyńcom z różnych krajów.

Dziś Kustodia Ziemi Świętej rozwija działalność w różnych dziedzinach: prowadzenie pielgrzymek, badania archeologiczne, życie liturgiczne w sanktuariach, duszpasterstwo parafialne, pomoc socjalna i charytatywna, działalność wychowawcza.

Do Kustodii należą bracia pracujący w krajach wschodniej części Morza Śródziemnego: w Izraelu, Palestynie, Libanie, Syrii, Jordanii, Egipcie, na Cyprze i na Rodos.

ofm.org / wsm / red.

zobacz: Kustosz "Piątej Ewangelii" - wywiad z o. Pierbattistą Pizzaballa OFM nowym przełożonym Kustodii Ziemi Świętej.

zobacz również - Ziemia Święta w galerii serwisu: Jerozolima zimą, Akko, Pasterka w Betlejem


W internecie: Kustodia Ziemi Świętej.
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja