Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Relacja: Tablice Pamięci w CŚM
2004-05-31 11:49:56
Tablice Pamięci o duchowieństwie zamordowanym w KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu podczas drugiej wojny światowej odsłonięto w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia, 28 maja - w 63. rocznicę przywiezienia św. Maksymiliana Kolbego do obozu KL Auschwitz. Na sześciu granitowych tablicach wykutych zostało 149 nazwisk kapłanów i osób konsekrowanych z 23 rodzin zakonnych.

Do Centrum św. Maksymiliana zjechało kilkudziesięciu franciszkanów z całej Polski, duchowieństwo diecezjalne z dekanatu oświęcimskiego oraz z sąsiednich dekanatów ze Śląska i Małopolski, wielu czcicieli Świętego oraz byli więźniowie oświęcimskiego obozu.

O godz. 15.00 uczestnicy udali się do celi śmierci św. Maksymiliana w KL Auschwitz, aby złożyć kwiaty i modlić się o pokój na świecie. Następnie o godz. 18.00 w kościele franciszkanów w Harmężach odprawiona została msza św., podczas której zostały odsłonięte i poświęcone Tablice Pamięci o duchowieństwie zamordowanym w KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu podczas drugiej wojny światowej.

Spośród osób konsekrowanych najwięcej zginęło salezjanów. Dlatego uroczystościom i mszy św. koncelebrowanej przewodniczył salezjanin, bp Adam Śmigielski z Sosnowca, który poświęcił "Tablice pamięci".

W homilii bp Śmigielski powiedział, że Chrystus jest Prawdą, "Prawdą żyli pierwsi chrześcijanie. Prawdą żył św. Maksymilian i za Prawdę poniósł śmierć. Za Prawdę odniósł największe zwycięstwo, tak jak za Prawdę największe zwycięstwo odnieśli św. Edyta Stein oraz wszyscy męczennicy obozu" - mówił ordynariusz sosnowiecki.

"Ludzie, którzy nie mieli w sobie przestrzeni dla Prawdy, usiłowali tę Prawdę zgasić i to się im nie udało. Świat ludzi złych, którzy prześladowali Chrystusa i Jego uczniów został zwyciężony" - dowodził biskup.

"Nie jest łatwo żyć prawdą. Nie jest łatwo swoje życie budować na prawdzie. Św. Maksymilian dał świadectwo Jezusowi Chrystusowi. To świadectwo dali ci męczennicy, którzy są uwiecznieni na tych Tablicach. To świadectwo, które dali zmusza nas do głębokiej refleksji i abyśmy się w ogóle zastanowili, jak mamy dawać świadectwo Prawdzie. Nie jest łatwo" - kontynuował kaznodzieja.

Wezwał wiernych, aby dawali świadectwo tej prawdzie. "To jest właśnie męczeństwo. Bo w pierwszej kolejności oznacza nie przelanie krwi, ale w znaczeniu etymologicznym oznacza dawać świadectwo" - mówił prosząc o świętowanie Dnia Pańskiego.

Najczęściej powtarzanym słowem podczas tegorocznych uroczystości było słowo: "wreszcie". Po żmudnym i długotrwałym dochodzeniu udało się wreszcie z inicjatywy Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich sporządzić listę kapłanów i osób zakonnych, którzy ponieśli śmierć męczeńską w obozie KL Auschwitz w Oświęcimiu podczas drugiej wojny światowej.

Podczas wieczornej mszy św. w Harmężach czterech byłych więźniów, a wśród nich inż. Michał Micherdziński, świadek pamiętnego wystąpienia na placu apelowym św. Maksymiliana, zgłaszającego się na śmierć w zamian za Franciszka Gajowniczka, odsłoniło Tablice Pamięci, które później poświęcił bp Śmigielski.

Na tablicach znaleźli się kapłani diecezjalni i przedstawiciele 23 rodzin zakonnych: franciszkanów "czarnych" i "brązowych", kapucynów, salezjanów, jezuitów, karmelitanek, augustianów, pallotynów, służebniczek, bonifratrów, filipinów, szarytek, michalitów, oblatów, redemptorystów, elżbietanek, urszulanek, albertynów, marianów, trynitarzy, trapistów, trapistek oraz kamedułów.

Po uroczystościach każdy z uczestników otrzymał specjalnie przygotowany na tę okazję pięćdziesięciostronicowy folder "Za wiarę...", z ilustracjami w wersji polsko-angielskiej nt. kapłanów i osób zakonnych, którzy ponieśli śmierć w KL Auschwitz-Birkenau. Pozycja omawia także duchowieństwo innych religii, np. judaizmu.

ChSRO zostało założone w 1998 r. z inicjatywy byłych polskich więźniów KL Auschwitz-Birkenau. Dziś skupia w swoich szeregach kilkaset osób. Obok byłych więźniów i ich rodzin do ChSRO należą również ludzie zainteresowani problematyką obozową.

ChSRO czci jednak pamięć wszystkich ofiar tego miejsca oraz opiekuje się byłymi więźniami i edukuje młodzież. M.in. w tym celu prowadzi działalność wydawniczą, organizuje spotkania i konferencje tematyczne, jak również współuczestniczy w realizacji dokumentalnych filmów edukacyjnych.

Centrum św. Maksymiliana, w którym odbyły się uroczystości, zostało założone w 1990 r. na terenie byłego podobozu "Harmeze" i prowadzone jest przez franciszkanów i Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego. Podstawowym celem Centrum jest zatem ewangelizacja inspirowana życiem i czynem Świętego Maksymiliana.

jms / red.

Na zdjęciach osoby duchowne, niektórzy z 149 ofiar KL Auchwitz-Birkenau, upamiętnionych na Tablicach pamięci w Centrum św. Maksymiliana: karmelitanka św. Teresa Benedykta od Krzyża - Edyta Stein (1891-1942), urszulanka s. Helena Maria Staszewska (nr 38102, 1890-1943), salezjanin ks. Józef Kowalski (nr 17360, 1911-1942), franciszkanin o. Jan Antoni Bajewski OFMConv (nr 12764, 1915-1941), franciszkanin o. Ludwik Pius Bartosik OFMConv (nr 12832, 1909-1941) / zdjęcia pochodzą z książki "Za wiarę...", Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich, 2004.

zobacz w galerii: Św. Maksymilian Kolbe.


W internecie: Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja