Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Warto wiedzieć: Historia ludzi niezłomnych
2010-04-19 10:09:27
Jasło otrzymało akt lokacyjny na prawie magdeburskim z rąk króla Kazimierza Wielkiego w roku 1365. Pod koniec XIX w., w roku przybycia do niego franciszkanów, zaliczano je do grona najpiękniejszych miejscowości w Galicji, należącej do ówczesnej monarchii austro-węgierskiej.

Początek klasztoru w Jaśle jest związany z osobą ks. Jana Mazurkiewicza, najpierw profesora seminarium duchownego w Przemyślu, a później Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Ofiarowana przez niego suma piętnastu tysięcy złotych reńskich na założenie klasztoru w Jaśle, stała się zachętą do podjęcia starań o nowy dom zakonny dla małej, bo liczącej wówczas zaledwie osiem klasztorów prowincji galicyjskiej.


Franciszkanie przybyli do Jasła w październiku 1899 r. i początkowo zamieszkali w wynajętej kamienicy. Msze św. odprawiali w kościele gimnazjalnym, aż do czasu zbudowania własnego, neogotyckiego kościoła pw. św. Antoniego, w 1904 r. W 1906 r. zakonnicy nabyli dom obok kościoła i tam zamieszkali, a rok później erygowano tam klasztor.

Jak się później okazało, kosciół służył wiernym zaledwie przez czterdzieści lat. W czasie II wojny światowej cofające się przed armią radziecką wojska niemieckie splądrowały miasto, rabując i wywożąc pociągami do Rzeszy to wszystko, co miało jakąkolwiek wartość. 13 września 1944 r. wydano rozkaz ewakuacji Jasła, na którą mieszkańcy mieli trzy dni.

W odwecie za udział jaślan w ruchu oporu w Armii Krajowej, stosując taktykę spalonej ziemi, hitlerowcy wysadzili miasto w powietrze. Ocalało zaledwie 39 domów. W 40. rocznicę zakończenia budowy, kościół franciszkański wraz z klasztorem został zaminowany i doszczętnie zniszczony.

W styczniu 1945 r., podczas porządkowania rumowiska, w miejscu gdzie kiedyś stał kościół, odnaleziono prawie nieuszkodzoną figurę św. Antoniego. Dla mieszkańców i franciszkanów wydarzenie miało to znaczenie więcej niż tylko symboliczne.

Miasto, a właściwie to, co z niego pozostało, przedstawiało żałosny widok: zgliszcza i góry gruzów. Dorobek całych pokoleń został bezpowrotnie stracony. Zbiory bibliotek, zabytki sztuki, domy mieszkalne i budynki miejskie zamieniono na siejące grozą ruiny. Ocalała figura Świętego z Padwy była dla jaślan znakiem, że jednak nie wszystko stracone. Mieszkańcy z zapałem wzięli się do odgruzowywania i obudowy.

Zaraz po wojnie zamierzano odbudować kościół, jednak później zdecydowano się na budowę kościoła i klasztoru w innej części miasta. Budowę nowego klasztoru rozpoczęto już w 1948 r. i w ciągu kilku lat zbudowano go na tyle, że w 1952 r. nadawał się już na zamieszkanie. Zamieszkali w nim nowicjusze, których w tym czasie - z powodu likwidacji niższych seminariów duchownych - było tylu, że zaszła konieczność otwarcia dwóch nowicjatów: w Legnicy i w Jaśle. Rolę domu formacyjnego klasztor jasielski pełnił przez kilka lat.


Z budową kościoła było znacznie więcej kłopotów. Franciszkanie od r. 1949 starali się o uzyskanie pozwolenia na budowę kościoła. Najpierw przez kilka lat władze komunistyczne nie chciały dać pozwolenia. Kolejne podania były odsyłane z odpowiedzią odmowną, a franciszkanów szantażowano i straszono groźbami wydalenia z Jasła.

Dopiero na fali odwilży października '56 udało się zakonnikom w r. 1957 otrzymać długo oczekiwane zezwolenie. Jednak w trakcie budowy władze państwowe konfiskowały zgromadzone materiały, nakładały na klasztor wysokie grzywy, podatki i kary, wstrzymywały dostawy materiałów budowlanych. Komuniści chcieli zdusić zapał i determinację jaślan. Dlatego budowa, rozpoczęta w r. 1957, trwała do r. 1965.

Przy nowo powstałym kościele erygowano w r. 1968 parafię, a konsekracji świątyni dokonał 11 maja 1980 r. abp Ignacy Tokarczuk, metropolita przemyski. 1 stycznia 1997 r. abp diecezji rzeszowskiej Kazimierz Górny wydał dekret, ustanawiający kościół - sanktuarium św. Antoniego Padewskiego.

Rada miejska 27 marca 1996 r. powzięła uchwałę o ustanowieniu św. Antoniego patronem miasta. W taki oto sposób, po prawie stuletniej obecności w mieście, Święty z Padwy został należycie uhonorowany. Wraz z nim doceniono jego współbraci, jasielskich franciszkanów, za niezłomną postawę, wierność i twórczą obecność na ziemi podkarpackiej.

wp / mh / red.

Na zdjęciach: 1) zakonnicy w budowanym kościele w Jaśle, lata sześćdziesiąte XX w., 2) 1) przy budowie kościoła / fot. Archiwum OFMConv

Zobacz więcej, w galerii: Franciszkanie w Jaśle - historia ludzi niezłomnych


W internecie: Franciszkanie w Jaśle.
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja