Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Wigilia dla samotnych, ubogich i bezdomnych
2004-12-24 20:21:17
"Oby w przyszłym roku ten Wasz ciężki los się odmienił" - życzył samotnym, bezdomnym i ubogim, zebranym na wieczerzy wigilijnej u franciszkanów prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Na Wigilię przybyło ponad tysiąc osób.

W tym samym duchu wypowiadali się także metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski i wojewoda małopolski Jerzy Adamik. "Niech ten dzień będzie dniem nadziei, że w Waszym życiu nastąpi zmiana, że to co lepsze będzie Waszym udziałem, stanie się faktem Waszego życia" - życzył wojewoda.

Władze kościelne, wojewódzkie i samorządowe podziękowały franciszkanom, Caritasowi i dużej rzeszy woluntariuszy z ZHP, ZHR i Pomocy Maltańskiej za organizację wigilijnego wieczoru.


"Spotykamy się w murach tego zakonu, który za zadanie ma nieść pomoc potrzebującym. Spotykamy się u żłóbka, którego tradycja także się wywodzi od franciszkanów" - przypomniał prezydent miasta.

Równocześnie władze archidiecezji, miasta i województwa wyraziły nadzieję, że ta wzajemna życzliwość wśród krakowian nigdy nie ustanie, bo jak powiedział kard. Macharski "miłość jest mocniejsza".

Siostry Albertynki, które przygotowywały potrawy na wigilijny stół, serwowały zupę grzybową, ziemniaki, rybę smażoną, kiszoną kapustę, słodycze, napoje. Uczestnicy wieczerzy otrzymali ponadto na czas świąteczny paczki żywnościowe: konserwy, pieczywo, margarynę, owoce, słodycze, herbatę i cukier.


"Najważniejszym jednak naszym zadaniem było wytworzyć na klasztornych krużgankach świąteczną atmosferę, żeby ci, którzy przychodzą do nas mogli doświadczyć miłości z naszej strony" - tłumaczył o. Piotr Reizner, jeden z organizatorów Wigilii.

Tak wielkie przedsięwzięcie możliwe było jedynie dzięki wielkiemu wsparciu Caritasu, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Izby Rzemieślniczej oraz Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.

Jak podają organizatorzy, w ostatnich latach liczba chętnych do udziału w takiej Wigilii wzrosła dwukrotnie.

jms / fot. J. Szewek OFMConv

zobacz także w galerii: Wigilia dla samotnych, ubogich i bezdomnych (Kraków 2004)

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja