Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Żywa szopka na Franciszkańskiej
2004-12-27 10:32:21
Przez dwa świąteczne dni - Wigilię i Boże Narodzenie, krakowianie i turyści mogli oglądać i uczestniczyć w barwnym przedstawieniu, jakim jest już tradycyjna Żywa Szopka przy Franciszkańskiej.

Według szacunków organizatorów - braci kleryków Wyższego Seminarium Duchownego oo. Franciszkanów - w tym roku żywą szopkę mogło odwiedzić nawet 20 tys. osób.

Na te dni młodzi franciszkanie przygotowali program, przy którym można się było wspólnie pomodlić i podzielić opłatkiem, śpiewać kolędy i tańczyć czy wziąć udział w konkursach. Z koncertem wystąpili: Magda Anioł i klerycki zespół Fioretti.


W wigilijny wieczór, podobnie jak w poprzednich latach, przy szopce bożonarodzeniowej życzenia krakowianom i przybyłym gościom złożył kardynał Franciszek Macharski, zwracając uwagę na bezinteresowność i prostoduszność dzieci, które postawił jako wzór w szukaniu Jezusa.

O godz. 24.00 w uroczystej procesji, figurka Dzieciątka Jezus z szopki została wniesiona do bazyliki, gdzie wierni uczestniczyli w Pasterce.


Główną atrakcją szopki były jasełka, przygotowane przez kleryków i uczennice Katolickiego Gimnazjum i Liceum Sióstr Prezentek. W szopce swoje miejsce według tradycji znalazły zwierzęta z krakowskiego zoo: kucyki, osioł, lama oraz barany, kozy, króliki i kury, które można było dotknąć i pogłaskać.

Tradycja wystawiania "żywej szopki" sięga XIII w. Pierwszą taką szopkę św. Franciszek z Asyżu zorganizował we włoskim Greccio w 1223 r. W Krakowie przy Franciszkańskiej jest urządzana od 1991 r. i wpisała się już na stałe w świąteczne obchody miasta.

Więcej o tej bożonarodzeniowej inicjatywie braci z Krakowa można dowiedzieć się z internetowej strony www.semkrak.franciszkanie.pl/zywaszopka. Patronat medialny nad szopką sprawowali: TVP3 Kraków, Dziennik Polski, Radio Kraków i serwis internetowy Franciszkanie.pl

łs / mz

Na zdjęciach: Żywa Szopka przy Franciszkanskiej, 24 i 25 grudnia / fot. Ł. Samiec OFMConv

zobacz w galerii serwisu: Żywa szopka na Franciszkańskiej (2004)

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja