Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Grabarka - Święta Góra prawosławia
2010-07-21 17:21:02
Święta Góra Grabarka jest wizytówką Kościoła prawosławnego w Polsce i jego najważniejszym sanktuarium. Tutaj od początku XVIII wieku co roku pielgrzymują tysiące prawosławnych oraz chrześcijanie z różnych Kościołów, a także wyznawcy innych religii.

Święta Góra położona jest obok wsi Grabarka, w województwie podlaskim. Początki chrześcijaństwa na tych terenach sięgają XII wieku, związane są z obrządkiem wschodnim i wpływem kultury rusko-bizantyjskiej.  Wówczas powstały też pierwsze cerkwie, a ich duchowni utrzymywali kontakty z Rusią Kijowską i Włodzimiersko-Halicką. Największymi ośrodkami wschodniego chrześcijaństwa na tych terenach był Mielnik i Drohiczyn.

Na Grabarce znajduje się cerkiew pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, zwana cerkwią Spaską. Wokół niej stoi ponad siedem tysięcy przyniesionych przez pielgrzymów krzyży wotywnych z inskrypcjami pisanymi głównie cyrylicą. Z każdym rokiem liczba stawianych krzyży powiększa się. W sąsiedztwie świątyni znajduje się jedyny w Polsce prawosławny żeński monaster, czyli klasztor, pod wezwaniem św. Marty i św. Marii, założony w 1947 roku. U podnóża Świętej Góry wypływa źródełko, przez pielgrzymów uważane za cudowne.


Według jednego z podań, w XIII wieku na tej górze została ukryta, przed napadającymi Tatarami, ikona Przemienienia Pańskiego, Spasa Izbawnika, wywieziona z cerkwi w pobliskim Mielniku. W 1710 roku ludność Podlasia masowo ginęła w wyniku epidemii cholery. Wówczas mieszkańcy Siemiatycz zorganizowali pielgrzymkę pokutną na Górę Grabarkę, po której epidemia ustała. Jako wotum dziękczynne wzniesiono na tym miejscu kaplicę, a w 1884 roku wybudowano okazałą cerkiew. W 1990 r. świątynia doszczętnie spłonęła w pożarze, jednak po kilku latach odbudowano jej wierną kopię. W 1998 r. arcybiskup Sawa, metropolita Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego dokonał jej konsekracji.


Na Świętej Górze Grabarce odbywają się co roku 19 sierpnia uroczystości Święta Przemienienia Pańskiego, zwanego też Świętem Spasa Izbawnika - Zbawiciela. Jest ono jednym z dwunastu najważniejszych świąt w prawosławnym kalendarzu liturgicznym. Na te uroczystości pielgrzymi przybywają z całego świata, a ich liczba dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy. Drugim świętem obchodzonym na Grabarce 6 listopada jest święto Matki Bożej Pocieszycielki.

wp

Na zdjęciach, Święta Góra Grabarka / fot. W. Pobiedziński OFMConv. Więcej zdjęć zobacz w galerii serwisu: Grabarka - Święta Góra prawosławia.

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja