Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Warto wiedzieć: Adam Swach (1668-1747)
2007-02-03 10:41:47
260 lat temu, w roku 1747 franciszkanie z poznańskiego konwentu zobowiązali się do corocznego sprawowania uroczystej mszy św. za śp. brata Adama Swacha, który wszystkie zarobki kładł na budowę i ozdobę kościoła i klasztoru w Poznaniu.

Adam Swach urodził się 11 kwietnia 1668 r. w Daczycach na Morawach. W roku 1686 wstąpił do franciszkanów w Poznaniu. Odbył trzyletnie studia u królewskiego malarza Jerzego Eleutera Siemiginowskiego.

Był wziętym w swoim czasie i niezwykle płodnym malarzem. Malował obrazy sztalugowe, ale zasłynął głównie jako freskant.

Jego prace można do dziś podziwiać w kościołach w Poznaniu, Owińskach, Lądzie, Pyzdrach, Żerkowie, Kaliszu, Łowiczu, Piotrkowie Trybunalskim, Jarosławiu, Krasnymstawie, Szamotułach, Wełnie. Tworzył również w Krakowie i Krośnie. Zmarł 13 stycznia 1747 r.


Freski Adama Swacha zobaczymy m.in. w tzw. Sali Opackiej klasztoru pocysterskiego w Lądzie nad Wartą. Artysta powierzone mu zadanie zrealizował latem 1722 r. Na uwagę zasługuje przede wszystkim fresk na całej powierzchni sufitu sali (na zdjęciu powyżej). Malarz potrzebował na jego wykonanie jedynie 34 dni.

W centrum fresku umieścił wąską bramę, przez którą wchodzi się do nieba. Po jej zachodniej stronie widzimy Chrystusa niosącego krzyż. Za nim podąża grupa jego naśladowców. Przy krzyżu niesionym przez św. Franciszka z Asyżu, w lewym dolnym rogu fresku, Adam Swach umieścił swój autoportret.

Warto wspomnieć, że Adam Swach był jednym z wielu franciszkańskich zakonników, którzy w XV, XVI i XVII wieku, stanowili znaną grupę twórców: malarzy, freskantów, budowniczych czy snycerzy.

"Umiejętności manualne zakonnicy zawdzięczali kontaktom z rozmaitymi ośrodkami kultury w kraju i poza jego granicami, a także współbraciom, którzy przekraczali furtę klasztorną jako ludzie o określonych kwalifikacjach zawodowych" - tłumaczy ten fakt o. Efrem Obruśnik OFM, z klasztoru bernardynów w Leżajsku.

Do podejmowania tego rodzaju prac mobilizowała zakonników także troska o zaspokajanie elementarnych potrzeb klasztorów oraz konieczność wyposażania kościołów w nastawy ołtarzowe, obrazy i księgi liturgiczne, we własnym zakresie.

tj / red.

Na zdjęciach: 1) fresk z autoportretem Adama Swacha wraz z datą - 1730 r., w kościele w Owińskach, 2) fresk Adama Swacha w Sali Opackiej klasztoru pocysterskiego w Lądzie nad Wartą.

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja