Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Prezentacje: Opactwo w Fossanova (Włochy)
2011-01-28 09:07:07
Początki istnienia Fossanova sięgają czasów imperium rzymskiego. Na rozległych ruinach willi rzymskiej zostało zbudowane romańskie opactwo benedyktyńskie pod wezwaniem św. Stefana, rozbudowane w średniowieczu przez cystersów, którzy przekształcili je w potężną jednostkę administracyjną, funkcjonującą na zasadach autonomicznego miasta-państwa.

Zespół klasztorny stanowi dziś perłę włoskiego gotyku cysterskiego. W przeszłości było to przede wszystkim znane i cenione centrum duchowości i nauki.

To tutaj przybywali z wizytą kardynałowie i papieże (ołtarz kościoła został konsekrowany w 1208 roku przez papieża Innocentego III), to tutaj w 1274 roku zmarł św. Tomasz z Akwinu, najwybitniejszy przedstawiciel średniowiecznej myśli i jeden z największych geniuszy w historii chrześcijaństwa. W maju 2005 roku pielgrzymował do Fossanova, wraz z grupą swoich współpracowników, ówczeny prefekt Kongregacji ds. Doktryny Wiary kard. Joseph Ratzinger, obecny papież Benedykt XVI.


Fossanova znajduje się około stu kilometrów od Rzymu, w połowie odległości pomiędzy Rzymem a Monte Cassino, kilkanaście kilometrów od morza na wysokości Sabaudii, niedaleko od znanej z historii i turystyki Terraciny. Można do niej łatwo dojechać zjeżdżając z autostrady Rzym-Neapol we Frosinone i kierując się drogą państwową numer 156 w kierunku na Latinę. Kilka kilometrów przed Priverno można wjechać na nowo wybudowaną superstradę prowadzącą do Terraciny.

Po przebyciu zaledwie kilku kilometrów tej malowniczej drogi w Sonnino Scalo znajduje się dobrze oznakowany zjazd do opactwa, widocznego po prawej stronie trasy. Opactwo można zwiedzać codziennie od 7 do 12 i od 16 do 19.30.


Od dwudziestu lat w klasztorze mieszkają franciszkanie z polskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię. Zakonnicy prowadzą działalność duszpasterską w Fossanova i w kilku kościołach, leżących w promieniu kilkunastu kilometrów od głównego pobenedyktyńskiego opactwa.

Franciszkanie oprócz działalności związanej z posługą sakramentalną, pracą katechetyczną i animacją liturgiczną w poszczególnych kaplicach, starają się o to, aby samo opactwo stanowiło nadal centrum duchowości, liczące się na mapie Kościoła lokalnego. Kilka lat temu powstały tutaj i systematycznie rozwijają się wspólnota neokatechumenalna oraz wspólnota młodzieży franciszkańskiej.

mz

Na zdjęciach, opactwo w Fossanova i wnętrze odnowionego kościoła / fot. A. Gutkowski OFMConv, M. Marciniak OFMConv, AIF.

  zobacz także:

  1. Włochy: Rycerze i damy w Fossanova

  2. Włochy: Zakończenie remontu w Fossanova

  3. Włochy: Perła w remoncie

  4. Włochy: Fossanova zbliża Europę

  5. Włochy: Święty Antoni w Fossanova

  zobacz w galerii: Prezentacje: Opactwo w Fossanova (Włochy)


W internecie: Opactwo w Fossanova (Włochy).
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja