Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Kraków: Wieczór na krużgankach
2005-05-10 17:19:00
Na krużgankach klasztoru i bazyliki franciszkanów wystąpiła z koncertem Lidia Jazgar z zespołem Galicja, w ramach programu zatytułowanego "Wieczór u franciszkanów, czyli tajemnice odkrywane przy muzyce" w poniedziałkowy wieczór, 9 maja.

Historię franciszkańskiej galerii biskupów krakowskich, których portrety wiszą na ścianach krużganków prowadzących do bazyliki św. Franciszka, przybliżył Krzysztof Czyżewski z Zamku Królewskiego na Wawelu.

Krużganki zostały zbudowane w pierwszej połowie XV wieku, głównie dla procesji eucharystycznych. Połączyły one kaplice i budynki klasztorne w jedną całość. Przyciągają uwagę XV-wiecznymi freskami, wśród których unikalna tzw. Tłocznia Mistyczna.

Największego waloru artystycznego nadaje krużgankom galeria portretów biskupów krakowskich. Legenda podaje, że powstanie galerii na krużgankach wiąże się z kanonizacją świętego Stanisława Szczepanowskiego, biskupa krakowskiego i męczennika.

Kanonizacji dokonano w 1253 r. w bazylice św. Franciszka w Asyżu. Posłowie polscy, biorący udział w uroczystościach, zobowiązali się, że każdy ordynariusz krakowski będzie posyłał do bazyliki asyskiej na pamiątkę tej kanonizacji swój portret i sto sztuk złota. Z powodu odległości, trudności komunikacji i niebezpieczeństw nie można było tego zobowiązania wypełnić.

Problem rozwiązano więc nową umową. Krakowscy franciszkanie mieli posłać do Asyża srebrną, trzyłokciową, figurę świętego Franciszka, zaś konwent asyski w zamian miał odstąpić swe prawo do portretów i jałmużny.

Szereg portretów malowanych na ścianie otwierał biskup Rachelin (1034-1047), a zamykał kardynał Fryderyk Jagiellończyk (1488-1503). Jednolitość stylu świadczy o tym, że wszystkie portrety malował ten sam nieznany artysta z XV wieku.

Niewątpliwą ozdobę krużganków stanowią umieszczone na pilastrach, pochodzące z XVI wieku, medaliony przedstawiające portrety franciszkańskich uczonych, dostojników, męczenników i świętych.

red.

Na zdjęciach: Koncert Lidii Jazgar z zespołem Galicja w czasie programu "Wieczór u franciszkanów, czyli tajemnice odkrywane przy muzyce" / fot. Marek Lasyk

zobacz także w galerii serwisu: Lidia Jazgar z Galicją. Koncert na krużgankach

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja