Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Sakra biskupia dla o. Jerzego Maculewicza
2005-05-16 09:48:39
W sobotę, w bazylice Świętych Apostołów w Rzymie, franciszkanin o. Jerzy Maculewicz - mianowany przez Jana Pawła II na administratora apostolskiego w Uzbekistanie - otrzymał święcenia biskupie.

Głównym konsekratorem był watykański sekretarz stanu kard. Angelo Sodano. Pozostali dwaj konsekratorzy to: abp Robert Sarah, sekretarz kongregacji ds. ewangelizacji oraz abp Józef Wesołowski, nuncjusz apostolski krajów Azji Centralnej.

Na wieść z Watykanu, generał zakonu o. Joachim Giermek zareagował krótko: "Dziękujemy Panu za ten znak poważania, jaki Kościół ukazał wobec brata naszego zakonu, wybór, który obdarza honorem całą naszą rodzinę".

"Z pewnością, wraz z jego nominacją na biskupa zakon zostaje pozbawiony zdolnego i statecznego brata, o wielkim wyczuciu duszpasterskim, lecz miłość do Kościoła, którą powierzył nam św. Franciszek, wymaga od nas świadomego ofiarowania mu daru naszych licznych braci" - dodał generał.

Na uroczystości do Rzymu przybył m.in. zarząd krakowskiej prowincji franciszkanów, do której należał o. Maculewicz. Podczas mszy św. grał klerycki zespół "Fioretti" z Krakowa, w którym na początku lat 90. o. Jerzy Maculewicz był akustykiem.


W swoje pięćdziesiąte urodziny, 30 maja o godz. 11.00, w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie o. bp Maculewicz odprawi jako biskup pierwszą na terenie Polski mszę św., zwaną prymicyjną.

O. Jerzy jest zakonnikiem polskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię. Urodził się 30 maja 1955 r. w Daszewie (były ZSRR, obecnie teren Ukrainy), jako syn ojca Polaka, Stanisława i dotąd żyjącej matki Rosjanki, Serafiny Kolcowej.

Po dwóch latach spędzonych w Norylsku (północna Syberia), gdzie został ochrzczony przez jezuitę o. Waltera Ciszka, (którego proces beatyfikacyjny został już otwarty), w 1957 r. wraz z rodzicami i starszym bratem przeprowadził się do Polski. Tu uczęszczał do szkoły, kończąc Technikum Energetyczne w Sosnowcu.

Pracował jako elektryk w zakładzie PKP w Katowicach, a potem, po ukończeniu służby wojskowej w Tarnowskich Górach i Zakopanem, w zakładach chemicznych w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach.

Podczas tych lat nieprzerwanie uczestniczył w życiu Kościoła: był ministrantem, angażował się w działalność polskiego ruchu młodzieżowego Światło i Życie, a następnie wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym.

W 1989 r. wstąpił do krakowskiej prowincji franciszkanów. Nowicjat odbył w Kalwarii Pacławskiej. Profesję wieczystą złożył w 1994 r. Rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Krakowie, a ukończył je w Rzymie, na franciszkańskim Wydziale św. Bonawentury, finalizując je licencjatem z chrystologii. Święcenia kapłańskie przyjął w 1996 r. w Krakowie.

W latach 1997-2000 pracował w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia, i przez dwa lata wykładał mariologię w krakowskim Wyższym Seminarium Duchownym oo. Franciszkanów.

Na Kapitule Prowincjalnej w roku 2000 został wybrany wikariuszem i sekretarzem swojej prowincji, a rok później na Kapitule Generalnej asystentem generalnym zakonu ds. Europy Wschodniej. W tych latach (2001-2005) wizytował nieprzerwanie wszystkie rejony zakonu, które podlegały jego jurysdykcji, łącznie z misją sui iuris w Uzbekistanie, powierzoną krakowskim franciszkanom.

Obecnie w Uzbekistanie jest 6 parafii katolickich, w których pracuje 13 polskich franciszkanów. Misja sui iuris w Uzbekistanie tym samym podniesiona została do rangi administratury apostolskiej. Oprócz franciszkanów w Uzbekistanie pracują jedynie siostry Matki Teresy z Kalkuty.

jms

Na zdjęciach, uroczystość święceń biskupich o. Maculewicza w Rzymie (więcej zdjęć w galerii): 1) procesja do bazyliki Świętych Apostołów, 2) pierwsze błogosławieństwo nowego biskupa / fot. J. Zachariasz OFMConv.

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja