Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Bł. Jolanta (1244-1304)
2011-06-15 09:03:37
Bł. Jolanta, klaryska, jest wspominana w liturgii 15 czerwca. Pochodziła z Węgier, jednak jej dorosłe życie związane było z Polską. Jest patronką archidiecezji gnieźnieńskiej oraz miasta Kalisza.

Jolanta urodziła się w 1244 roku w Ostrzyhomiu na Węgrzech, była dziewiątym dzieckiem króla Beli IV (tercjarza franciszkańskiego) i Marii Laskaris. Pochodziła z rodziny Arpadów, która dała Kościołowi kilka osób wyniesionych do chwały ołtarzy: św. Stefana Węgierskiego (975-1038, król Węgier), jego syna św. Emeryka (1007-1031) oraz św. Władysława (ok.1048-1095, król Węgier).

Starsze siostry Jolanty były zakonnicami: św. Kinga (1234-1292) była klaryską, św. Małgorzata Węgierska (1242-1270) - dominikanką. W opinii świętości zmarła również trzecia siostra Jolanty - Konstancja (1238-1301). Ciotką Jolanty była św. Elżbieta Węgierska (1207-1231, patronka III Zakonu św. Franciszka z Asyżu), stryjenką - klaryska bł. Salomea (1212-1268).

Kiedy Jolanta miała kilka lat, przybyła do Krakowa, na dwór swojej starszej siostry Kingi, żony Bolesława Wstydliwego, późniejszej świętej. Tutaj otrzymała staranne wykształcenie. W roku 1256, po uzyskaniu dyspensy papieskiej od przeszkody wieku, wyszła za mąż za Bolesława Pobożnego, księcia kaliskiego-gnieźnieńskiego, z którym po dwóch latach zamieszkała. Była matką trzech córek, dwie z nich wyszły za mąż, trzecia została klaryską.

Jak podają przekazy historyczne, książę Bolesław i Jolanta tworzyli dobrą parę małżeńską, opiekowali się chorymi i pomagali ubogim. Byli prekursorami tworzenia fundacji, zajmujących się działalnością społeczną i charytatywną. To dzięki ich staraniom, tworzący się dopiero w Polsce zakon franciszkański mógł zakładać klasztory w Kaliszu, Gnieźnie, Obornikach, Pyzdrach i Śremie.

Kiedy w 1279 roku zmarli mężowie Jolanty i Kingi, siostry postanowiły wstąpić do zakonu klarysek. W 1280 roku Kinga założyła klasztor w Starym Sączu, w którym wkrótce razem z Jolantą zamieszkała. W 1284 roku, po śmierci św. Kingi, Jolanta przeniosła się do klasztoru klarysek w Gnieźnie, który wybudował jej bratanek Przemysław II, późniejszy król Polski.

Zmarła 17 czerwca w roku 1303 lub 1304. Beatyfikował ją papież Leon XII w roku 1827. Jolanta jest patronką archidiecezji gnieźnieńskiej oraz miasta Kalisza.

wp

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja