Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Klasztory, których nie ma: Nowy Korczyn
2007-08-07 16:11:17
W latach swojej świetności był jednym z najważniejszych miast Rzeczypospolitej, w którym miały miejsce wydarzenia najwyższej wagi państwowej.

Leży przy ujściu Nidy do Wisły, przy dawnym szlaku handlowym z Krakowa do Sandomierza. Miasto założył książę Bolesław Wstydliwy w 1258 r. na prawie magdeburskim. W przeszłości nosiło nazwę Nowe Miasto Korczyn i stanowiło własność królewską. Był to jeden z najważniejszych po Krakowie ośrodków władzy państwowej od epoki Piastów aż po Jagiellonów.

Za panowania króla Kazimierza Wielkiego w mieście wybudowano potężny, murowany zamek. Często przebywał tu dwór królewski, m.in. król Władysław Jagiełło i królowa Jadwiga, późniejsza święta. Zjazd rycerstwa zwołany tu w 1404 r. przez Jagiełłę uważany jest za pierwszy polski sejm. Na zamku przyjmowano poselstwa zagraniczne, podejmowano ważne dla kraju decyzje polityczne, stanowiono prawo. Piętnaście razy obradował tu sejm, odbywały się narady, zjazdy rycerstwa i możnowładztwa polskiego, sejmiki ziemiańskie. W XV w. na zamku mieszkał urodzony w Nowym Korczynie Jan Długosz, kronikarz dziejów Polski. Rozkwit miasta nastąpił w XVI i XVII w.

Miasto zaczęło podupadać w początkach XVIII w., niszczyły je wojny ze Szwedami, kilkakrotne pożary, powodzie i epidemie. Dzieła spustoszenia i upadku dopełnili zaborcy, kiedy to w 1869 r. ukazem carskim Nowy Korczyn stracił po 600 latach prawa miejskie. Obecnie Nowy Korczyn liczy okoła tysiąca mieszkańców i jest niewielkim miasteczkiem, jakich wiele w województwie świętokrzyskim.


Księżna Kinga często przebywała w Nowym Korczynie, do dzisiaj znajduje się tu źródełko, wykopane w miejscu przez nią wskazanym. Ludzie, wierząc w uzdrowicielską moc wody, przyjeżdżali tu nawet z odległych krańców Rzeczypospolitej. Kinga (1234-1292), późniejsza święta, znana z pełnienia dzieł miłosierdzia, właśnie tutaj opiekowała się chorymi i rannymi m.in. wskutek najazdów tatarskich. Po śmierci męża Bolesława, w 1279 r. opuściła Korczyn i udała się do Starego Sącza, gdzie założyła klasztor klarysek.

Parafia w Nowym Korczynie powstała prawdopodobnie pod koniec XI w. Z fundacji króla Kazimierza Wielkiego w 1326 r. wybudowano kościół z białego kamienia, który w XVII w. został przebudowany - jest to obecny kościół parafialny pw. Świętej Trójcy.


Bolesław Wstydliwy i jego żona Kinga, ufundowali w 1257 r., na rok przed lokacją miasta, klasztor franciszkański i kościół pw. św. Stanisława, biskupa i męczennika. Zakonnicy byli gospodarzami kościoła klasztornego do czasów zaborów. Po kasacie zakonu opiekę nad kościołem w 1864 r. objął kler diecezjalny. Po przeszło stu latach, w 1975 r. franciszkanie powrócili tu, obejmując parafię, do której oprócz Nowego Korczyna należały okoliczne wsie: Grotniki Małe, Grotniki Duże, Podzamcze, Łęka, Podraje i Harmoniny. W 1992 r. po odzyskaniu klasztoru w Chęcinach k. Kielc, franciszkanie odeszli z Nowego Korczyna, przekazując swoje XIII-wieczne budowle diecezji kieleckiej.

Epoka dawnej świetności miasta przeminęła. Nie ma już wielkiego zamku, zabudowań miejskich. Jednak do dzisiaj zachowała się część zabudowań klasztornych i murowany kościół franciszkański z wczesnogotyckim prezbiterium.

Wnętrze świątyni obecnie ma barokowy wystrój, pochodzi z II połowy XVII w. W ołtarzu głównym znajduje się obraz z 1720 r. "Wskrzeszenie Piotrowina". Wspaniałe polichromie, autorstwa Mateusza Rejchana i Mikołaja Janowskiego powstały w 1761 r. W barokowe stalle z XVII w. wkomponowane są obrazy przedstawiające życie i cuda św. Antoniego z Padwy. W jednym z bocznych ołtarzy znajduje się XVIII-wieczny obraz Matki Bożej w srebrnej sukience, będący wierną kopią obrazu Matki Bożej z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore. W dawnym klasztorze mieści się kancelaria parafialna.

wp

Na zdjęciach, kościół i klasztor franciszkański w Nowym Korczynie: 1, 2) kościół, 3) kościół, w głębi klasztor / fot. W. Pobiedziński OFMConv

    zobacz także:

    1. Klasztory, których nie ma: Szczecin

    2. Klasztory, których nie ma: Nowy Sącz

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja