Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Witraże Wyspiańskiego mają 100 lat
2005-07-01 14:46:09
Witraże Stanisława Wyspiańskiego w krakowskiej bazylice św. Franciszka z Asyżu mają już 100 lat. Są bardzo plastyczne i nadal zachwycają mistrzowskim wykonaniem i nowatorstwem. Poprzez niepowtarzalne ujęcie przedstawianych tematów, ciągle robią wielkie wrażenie na widzach.

Najbardziej znanym i największym w bazylice witrażem jest "Bóg Ojciec - Stań się!" (na zdjęciu / fot. W. Pobiedziński OFMConv), zdobiący okno nad chórem. W wizji artystycznej autor ukazał wyobrażenie Boga, który z niebytu powołuje do istnienia wodę oraz oddziela jasność od ciemności. Często zdarza się, że osoby oglądające ten witraż po raz pierwszy, dostrzegają jedynie spadające kaskady wód, nie widząc olbrzymiej postaci Boga Stwórcy. Witraż ten jest swoistą pochwałą energii, siły natury i żywiołów, powstałych przez sprawczą interwencję Boga.

Kolejne wielkie witraże zdobią prezbiterium. Są to "Bł. Salomea", wypuszczająca z rąk królewską koronę i "Św. Franciszek", pokazany w chwilii stygmatyzacji. Pozostałe cztery witraże Wyspiańskiego o motywach roślinnych wyobrażają dwa żywioły: ogień i wodę.

Witraże te Wyspiański projektował w latach 1897-1902, a zostały wykonane w tyrolskim Innsbrucku między rokiem 1899 a 1904.

Bazylika franciszkańska zawdzięcza Wyspiańskiemu nie tyko witraże. W 1895 r. wykonał on również polichromie, które zdobią najstarszą, gotycką część kościoła. Przedstawiają one polską przyrodę, szczególnie kwiaty. Urzekające jest również wyobrażenie Matki Bożej w krakowskim stroju ludowym, trzymającej Dzieciątko. Na uwagę zasługuje także galeria szesnastu orłów piastowskich.

Stanisław Wyspiański (1869-1907) był malarzem, grafikiem, dramatopisarzem i poetą. Malarstwo studiował w Krakowie i Paryżu, był uczniem i współpracownikiem Jana Matejki. Projektował polichromie i witraże do wnętrz kościelnych, wykonywał projekty wnętrz, mebli, kostiumów, dekoracji teatralnych, tworzył grafiki oraz ilustracje do książek. Był wykładowcą w krakowskiej ASP. Przez wielu krytyków uważany jest za najbardziej oryginalną indywidualność w dziejach polskiej kultury.

o. Witold Pobiedziński OFMConv

    zobacz również:

    1. Kraków: Wyspiański w pełnym świetle

    2. Smętna Dobrodziejka Krakowa - w odnowionej kaplicy

    3. Po Krakowie - ścieżkami Jana Pawła II

    4. Kraków: "Bóg Stwórca" w świetle reflektorów

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja