Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Św. Wawrzyniec z Brindisi (1559-1619)
2011-07-21 08:19:08
Jest wyjątkowym świętym nie tylko w zakonie kapucyńskim, ale również w całym Kościele.

Juliusz Cezary Russo, późniejszy św. Wawrzyniec, urodził się w 1559 roku, w Brindisi we Włoszech. W rodzinnej miejscowości ukończył szkołę, którą prowadzili franciszkanie konwentualni. Mając 16 lat, w Weronie wstąpił do zakonu kapucynów, w którym otrzymał imię Wawrzyniec.

W czasie studiów teologicznych, które odbywał w Padwie i Wenecji, zaczął uczyć się języków obcych. Biegle władał kilkoma językami: francuskim, niemieckim, hiszpańskim i czeskim. Po otrzymaniu w 1582 roku święceń kapłańskich, pełnił obowiązki kaznodziei i wykładowcy teologii. Aby pogłębić studia biblijne oraz czytać Pismo święte w oryginale, studiował języki orientalne: hebrajski, aramejski, chaldejski i grecki.

Był przełożonym nowicjatu, gwardianem, prowincjałem we Włoszech i Szwajcarii, generałem zakonu oraz legatem papieskim. Założył klasztory kapucynów w Pradze, Wiedniu i Grazu. W ciągu trzech lat przemierzył prawie całą Europę, wizytując podlegające mu klasztory.

Pozostawił po sobie bogatą spuściznę literacką i teologiczną, którą zgromadzono w piętnastu tomach. Chociaż prowadził wiele różnorodnych przedsięwzięć w zakonie i Kościele, to zawsze najważniejsza była dla niego msza św. Powtarzał często: "Msza święta jest moim niebem na ziemi". Od Stolicy Apostolskiej otrzymał niezwykły na ówczesne czasy przywilej sprawowania Eucharystii w dowolnej porze dnia.

Przyczynił się do reformy Kościoła we Włoszech, Niemczech oraz w Czechach. Miał duże zasługi w odniesieniu zwycięstwa nad Turkami pod Székesféhervár w 1601 roku oraz w utworzeniu Ligi Świętej. Był obdarzony talentem mediacyjnym. Miał predyspozycje do jednania zwaśnionych, dlatego powierzano mu misje dyplomatyczne we Włoszech, na dworach Austrii, Bawarii, Hiszpanii i Francji.

Zmarł 22 lipca 1619 roku, wyniszczony trudami życia i chorobami, podczas pełnienia misji dyplomatycznej w Belém koło Lizbony. Pochowano go w Lizbonie, w klasztorze sióstr franciszkanek bosych. Papież Pius VI beatyfikował go w 1783 roku, a Leon XIII, tercjarz franciszkański, kanonizował - w roku 1881. Jan XXIII, należący do III Zakonu św. Franciszka z Asyżu, w 1959 roku ogłosił go doktorem Kościoła. Św. Wawrzyniec jest patronem zakonu kapucynów, Kościół wspomina go 21 lipca.

wp

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja