Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Św. Ludwik z Tuluzy (1274-1297)
2011-08-19 10:01:06
Kiedy miał 14 lat, wywieziono go z ojczystej Francji do Hiszpanii. Ten niezwykły franciszkanin zakończył życie w wieku 23 lat, będąc najmłodszym biskupem w dziejach Kościoła.

Ludwik Anjou urodził się w 1274 roku, w szlacheckiej rodzinie, jako syn Karola II, króla Neapolu i Sycylii oraz Marii, córki króla węgierskiego. Jego stryjem był św. Ludwik IX (1214-1270), król Francji i tercjarz franciszkański, a jego matka była siostrzenicą św. Elżbiety Węgierskiej. Ludwik był Francuzem, na świat przeszedł najprawdopodobniej we Włoszech; był drugim z czternaściorga rodzeństwa.

Od wczesnych lat dziecięcych urzekała go duchowość franciszkańska. Według podań, pod książęcymi szatami nosił franciszkański sznur pokutny. Kiedy miał 14 lat, razem z dwoma braćmi, Robertem i Rajmundem, ofiarował się jako zakładnik z zamian za uwolnienie z więzienia ich ojca. Ludwik był przetrzymywany w niewoli w Barcelonie od roku 1288 do 1295. W czasie uwięzienia opiekowali się nim i kształcili go hiszpańscy franciszkanie.

Po siedmiu latach więźniów uwolniono. Ludwik powrócił do Francji, gdzie zrzekł się wszystkich praw następcy tronu. Po wyzdrowieniu z ciężkiej choroby, zgodnie z wcześniejszą obietnicą, wstąpił do zakonu franciszkanów. W roku 1296, mając 22 lata, przyjął święcenia kapłańskie, wkrótce potem papież Celestyn V osobiście konsekrował go na biskupa Tuluzy.

Ludwik odznaczał się surowością życia, skrajnym ubóstwem i miłością do ubogich. Jako biskup chodził w habicie zakonnym, usługiwał innym oraz codziennie zapraszał ubogich do swego stołu. Zgodnie z ówczesnym modelem duchowości franciszkańskiej, wyznaczył jednego z zakonników, aby go upominał i nakładał na niego pokutę.

Kilka dni przed śmiercią, 11 sierpnia 1297 roku, udał się do Rzymu na kanonizację swego stryja Ludwika IX, króla Francji. Zmarł 19 sierpnia 1297 roku, mając zaledwie 23 lata. Kanonizował go w 1317 roku papież Jan XXII, jeden z jego dawnych nauczycieli. W liturgii wspominany jest 19 sierpnia.

Niezwykłe życie św. Ludwika, najmłodszego biskupa w dziejach całego Kościoła, było inspiracją dla pisarzy oraz wielkich malarzy - Giotta, Martini'ego i Donatella. W swoich dziełach uwiecznili oni św. Ludwika ubranego we franciszkański habit, z mitrą biskupią i koroną królewską leżącą u stóp.

wp

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja