Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Bł. Pius IX, papież (1792-1878)
2011-02-07 09:49:27
Pontyfikat tego papieża, tercjarza franciszkańskiego, po św. Piotrze Apostole był najdłuższy w historii Kościoła, trwał 32 lata. Do jego największych dokonań należy przeprowadzenie Soboru Watykańskiego I oraz ogłoszenie dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP.

W roku 2000, w czasie mszy św. beatyfikacyjnej, Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział o papieżu Piusie IX: "Był otoczony miłością wielu, ale także nienawidzony i oczerniany. Trudno się temu dziwić, jako że pontyfikat Piusa IX przypadł na okres gwałtownych, rewolucyjnych przemian we Włoszech i stopniowego rozpadu Państwa Kościelnego, którego istnienie przez ponad tysiąc lat stanowiło materialną bazę dla duchowej misji papieży, zaś w XIX wieku stało się przeszkodą w procesie jednoczenia państwa włoskiego.

Postawa Piusa IX wobec tej sytuacji i podejmowane przezeń doraźne decyzje były wówczas i pozostają do dziś przedmiotem polemik, ale beatyfikując któregoś ze swoich synów, Kościół nie wyraża przez to uznania dla dokonanych przezeń wyborów historycznych, ale wskazuje go jako godnego naśladowania i czci ze względu na jego cnoty, ku chwale łaski Bożej, która w nich jaśnieje.

Próba, jakiej musiał stawić czoło Pius IX, określana jest mianem 'białego męczeństwa': choć nie zażądano od niego ofiary krwi, papież ten dał świadectwo heroicznej wierności i męstwa, niezłomnego zawierzenia Opatrzności, miłości umiejącej przebaczyć. Bronił też stanowczo prawdziwej wiary przed błędami, troszczył się o jej szerzenie w różnych częściach świata, przyczynił się do pogłębienia kultu maryjnego" - mówił Jan Paweł II o bł. Piusie IX.

Jan Maria Mastai Ferretti, późniejszy papież Pius IX, urodził się 13 maja 1792 roku w Senigalii, we Włoszech, w rodzinie hrabiowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1819 roku, był m.in. rektorem instytutu wychowawczego, towarzyszył nuncjuszowi apostolskiemu w Chile, pełnił funkcję dyrektora rzymskiego hospicjum. W 1827 roku, mając 35 lat, został biskupem w Spoleto, a po pięciu latach w Imoli. Godność kardynalską otrzymał w 1840 roku, sześć lat później, 16 czerwca 1846 roku został wybrany papieżem, przyjmując imię Piusa IX.

Jego najważniejsze dokonania jako papieża to ogłoszenie dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP (1854) oraz przeprowadzenie Soboru Watykańskiego I (1860-1870), który uchwalił m.in. dogmat o nieomylności papieskiej w sprawach wiary i moralności. W encyklice "Quanta cura" zamieścił słynny "Syllabus", w którym wskazał 80 błędnych tez, doktryn i idei, m.in. socjalizm, modernizm, racjonalizm i fałszywy ekumenizm.

Największym wydarzeniem politycznym tego okresu było powstanie królestwa Włoch, które obejmowało także tereny Państwa Kościelnego. Gdy Rzym stał się stolicą zjednoczonych Włoch, Pius IX zaprotestował przeciwko okupacji miasta przez wojska, ogłaszając się "więźniem Watykanu".

Pius IX zabierał głos również w sprawach dotyczących Polski: bronił wiernych Kościoła unickiego na Podlasiu, beatyfikował Andrzeja Bobolę i kanonizował Jozafata Kuncewicza, w czasie powstania styczniowego apelował do Austrii i Francji, by pospieszyły Polsce z pomocą, a cara wzywał do zaprzestania represji.

Do III Zakonu św. Franciszka z Asyżu Jan Ferretti wstąpił już jako kapłan, w 1821 roku. Będąc papieżem, skierował do tercjarzy m.in. takie słowa: "Wieść, że z dnia na dzień rozszerza się i kwitnie Trzeci Zakon św. Franciszka z Asyżu, raduje nas. Został założony, by wszystkich obdarzał zbawczymi owocami swoich wysiłków. Spodziewamy się, że rozszerzenie się tej zbawiennej instytucji przyniesie ulgę i zmniejszy zło, które prześladuje ludzkość".

Pius IX zmarł 7 lutego 1878 roku. Ojciec Święty Jan Paweł II beatyfikował go 3 września 2000 roku, w liturgii wspominany jest 7 lutego.

opr. wp

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja