Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Zmarł Michał Micherdziński
2006-02-24 09:05:57
W czwartek, 23 lutego w Sanoku zmarł Michał Micherdziński - świadek heroicznego czynu św. Maksymiliana podczas II wojny światowej w obozie KL Auschwitz.

30 lipca 1941 roku, więzień Micherdziński nr 1261 na własne oczy widział, jak św. Maksymilian Kolbe wystąpił z szeregu na placu apelowym i zdeklarował się pójść na śmierć w zamian za wyznaczonego przez hitlerowców męża i ojca rodziny, Franciszka Gajowniczka.

Mimo podeszłego wieku Michał Micherdziński do ostatnich dni chętnie przyjmował zaproszenia ośrodków franciszkańskich w Polsce i opowiadał ze szczegółami o tym historycznym wydarzeniu.

Niejednokrotnie bywał w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia czy w gimnazjum i liceum prowadzonych przez franciszkanów w Legnicy. Mieszkał w Sanoku i tam związany był z parafią franciszkanów.

"Dostąpiłem łaski, że przeżyłem Oświęcim, i dostępuję łaski, że dane mi jest tę prawdę o tamtym czasie przekazywać młodzieży" - często powtarzał w czasie spotkań.

Michał Micherdziński urodził się w 1919 r. Był żołnierzem września 1939 r. - obrońcą Warszawy. Do KL Auschwitz przybył jako więzień polityczny 26 czerwca 1940 roku i otrzymał numer 1261. W obozie spędził 1827 dni, czyli 5 lat i dwa dni. Oswobodzony został przez armię amerykańską w obozie koncentracyjnym we Flossenbürgu, 24 kwietnia 1945 r.

jms

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja