Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Ludzie: Michał Micherdziński (1919-2006)
2006-05-31 11:23:51
W obozie koncentracyjnym przeżył pięć lat. Był naocznym świadkiem heroicznego czynu św. Maksymiliana M. Kolbego, kiedy to franciszkanin-męczennik oddał życie za współwięźnia.

Michał Micherdziński urodził się w roku 1919 w Dąbrowie Górniczej, gdzie uczęszczał do szkoły powszechnej i gimnazjum. Studia inżynieryjne ukończył w Warszawie. We wrześniu 1939 roku walczył jako żołnierz w obronie stolicy.

Został aresztowany przez Gestapo i 26 czerwca 1940 roku, jako więzień polityczny, osadzony w KL Auschwitz. Otrzymał numer obozowy 1261. 30 lipca 1941 roku był naocznym świadkiem niecodziennego wydarzenia: jeden z więźniów w czasie apelu wystąpił z szeregu, aby pójść do celi śmierci w zastępstwie za ojca rodziny. Więźniem tym był św. Maksymilian Kolbe, który oddał życie za Franciszka Gajowniczka.

W roku 1944 hitlerowcy przewieźli część więźniów z Auschwitz do obozu koncentracyjnego we Flossenbürgu, w Niemczech, jednym z był M. Micherdziński. Ostatecznie obóz ten został wyzwolony przez armię amerykańską 24 kwietnia 1945 roku.

Po wojnie Michał Micherdziński pracował jako nauczyciel w zakładach samochodowych w Bielsku Białej. Do Sanoka przyjechał w roku 1950, gdzie pracował na kierowniczych stanowiskach w Zakładach Przemysłu Gumowego "Stomil", a następnie w Sanockiej Fabryce Autobusów "Autosan".

Był działaczem Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Po przejściu na emeryturę zajmował się m.in. propagowaniem osoby św. Maksymiliana Kolbego, wygłosił o nim wiele prelekcji.

Zmarł 23 lutego po długiej chorobie. Pogrzeb odbył się 27 lutego w Sanoku, wzięli w nim udział przyjaciele, znajomi i rodzina zmarłego, delegacja PZBWPHWiOK oraz franciszkanie z klasztorów w Kalwarii Pacławskiej, Sanoka i z Krakowa.

Michał Micherdziński często gościł z prelekcjami w wielu ośrodkach franciszkańskich w Polsce, występował w szkołach i parafiach. Z wielkim przejęciem opowiadał o św. Maksymilianie Kolbe.

wp

zobacz także wywiad z Michałem Micherdzińskim:Jeden z nas był świętym...

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja