Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Przemyśl: 770 lat z franciszkanami
2008-03-25 11:17:49
Od ponad 770 lat franciszkanie obecni są w Przemyślu. Chociaż oficjalnie podaje się rok 1237 jako datę ich osiedlenia się w mieście, to jednak według tradycji pierwsi zakonnicy mieli przybyć do tego miasta wcześniej*.

Te daty robią duże wrażenie, zważywszy na to, że pierwsi duchowi synowie św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) dotarli w latach 30-tych XIII wieku do największych miast w Polsce. Zakonnicy zamieszkali najpierw we Wrocławiu (1236), Krakowie (1237), Opolu (1238) i Toruniu (1239).

Oficjalnie jako datę przybycia franciszkanów do Przemyśla podaje się rok 1237 lub 1238. Dwaj pierwsi zakonnicy zamieszkali przy kościele św. Piotra, byli to misjonarze - o. Jakub Lackora i o. Maciej Ros, wysłani przez papieża Grzegorza IX w celach ewangelizacji Rusi. Wydarzenie to miało miejsce prawie półtora wieku przed założeniem na tych terenach struktury administracyjnej Kościoła łacińskiego.

W roku 1378 Eryk de Winsen herbu Mora, pierwszy biskup przemyski i duchowy syn św. Franciszka z Asyżu, prawnie zatwierdził klasztor franciszkański. Ufundował też zakonnikom nieduży kościół murowany pod wezwaniem św. Marii Magdaleny.

Istniejący do dzisiaj kościół późnobarokowy rozpoczęto budować w 1754 roku, konsekrował go bp przemyski Józef Kierski w 1778 roku. Nadano mu wówczas drugi tytuł - Niepokalanego Poczęcia NMP oraz oficjalnie ustanowiono przy nim sanktuarium maryjne. Rok wcześniej (1777) franciszkanin Piotr Karwosiecki, biskup krakowski i później przemyski, ukoronował papieskimi koronami cudowny obraz Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, znajdujący się w tym kościele.

Najnowsze dzieje obecności franciszkanów w Przemyślu wyznacza rok 1969, kiedy to abp Ignacy Tokarczuk erygował przy kościele parafię. Obecnie franciszkanie przemyscy najczęściej kojarzeni są z kultem Matki Bożej. Są także znani jako duszpasterze miejscowego zakładu karnego, posługę tę pełnią od grudnia 1982. Od kilkunastu lat, posługując się językiem migowym, prowadzą katechezę w ośrodku szkolno-wychowawczym dla osób niesłyszących i słabosłyszących.

Zgodnie z wieloletnią tradycją, w ostatni weekend sierpnia w Przemyślu odbywa się Wincentiada, czyli dni patrona miasta - św. Wincentego. Główne uroczystości odbywają się w kościele franciszkańskim, nawiązują do dramatycznych wydarzeń z roku 1657, kiedy to książę Rakoczy z Siedmiogrodu wraz z Tatarami oblegał Przemyśl.

Kiedy wydawało się, że nic nie uchroni grodu przed zagładą, franciszkanie prawie 350 lat temu przeszli w procesji ulicami miasta, niosąc relikwie św. Wincentego, znajdujące się w ich kościele od XVI wieku. Wystawili je później w jednej z bram miasta, zwanej Wodną, i razem z mieszkańcami żarliwie modlili się o ocalenie. Ku zaskoczeniu i ogromnej radości obrońców, najeźdźcy odstąpili od oblężenia.

wp

Na zdjęciach, kościół franciszkanów w Przemyślu: 1, 2) widok z zewnątrz, 3) widok ogólny wnętrza kościoła, 4) prezbiterium kościoła z cudownym obrazem Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej / fot. W. Pobiedziński OFMConv

    zobacz także:

    1. Warto wiedzieć: Chrystus Miłosierny z Przemyśla

    2. Przemyśl - powrót do przeszłości

* Marek Gosztyła w książce pt. "Chwalmy Niepokalaną z franciszkanami", poświeconą kultowi Matki Bożej w sanktuarium istniejącym przy kościele franciszkańskim w Przemyślu napisał, że według podań, zakonnicy osiedlili się w tym mieście już w roku 1234. Jest to jednak jedynie hipoteza, nie znajdująca potwierdzenia historycznego.


W internecie: Franciszkanie w Przemyślu.
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja