Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Warto wiedzieć: Jan Paweł II i Asyż
2009-03-31 12:15:31
Wśród pierwszych zdjęć, jakie obiegły świat na początku pontyfikatu Jana Pawła II był obraz Ojca Świętego, klęczącego przed grobem św. Franciszka. Już w 20 dni po swym wyborze na Stolicę Piotrową, w niedzielę 5 listopada 1979 r. papież wybrał się do Franciszkowego Miasta.

Uczcił wtedy św. Franciszka jako patrona Włoch, a przed jego grobem modlił się słowami, które przeszły do historii:

"Ty, który tak bardzo przybliżyłeś Chrystusa Twojej epoce, pomóż nam przybliżyć Chrystusa naszej epoce; naszym trudnym i krytycznym czasom. (...) Święty Franciszku z Asyżu! Pomóż nam przybliżyć Chrystusa Kościołowi i dzisiejszemu światu! Ty, który nosiłeś w swoim sercu zmienne koleje losu ludzi Tobie współczesnych, wspieraj nas, abyśmy sercem, bliskim sercu Odkupiciela, objęli sprawy ludzi naszej epoki, trudne problemy społeczne, ekonomiczne, polityczne, problemy kultury i cywilizacji współczesnej, wszystkie cierpienia, napięcia, kompleksy, niepokoje. Pomóż nam przełożyć to wszystko na prosty i przynoszący owoc, język Ewangelii. Pomóż nam rozwiązać te wszystkie problemy kluczem Ewangelii, aby Chrystus Sam mógł być dla człowieka naszych czasów Drogą, Prawdą i Życiem".

Jan Paweł II odwiedził Asyż sześciokrotnie. Ale przebywał tu u siebie, w tym sensie, że Bazylika św. Franciszka oraz klasztor (Sacro Convento) są od początku swego istnienia osobistą własnością papieża. Ojciec Święty ma tu zatem swój apartament i swoją salę spotkań.

Okazją do drugiej wizyty, która nastąpiła 12 marca 1982 r., były uroczystości 800 lat narodzenia Franciszka. Razem z nim przybyło wtedy 265 biskupów włoskich. Episkopat Włoch zgromadzony w Sacro Convento otrzymał wtedy od Ojca Świętego projekt zadań na ostatnie dwie dekady XX wieku.

Zupełnie inna była trzecia papieska pielgrzymka do Asyżu 27 października 1986 r. Była najsłynniejsza ze wszystkich. Światowy dzień modlitwy o pokój zgromadził wtedy szereg reprezentantów kościołów chrześcijańskich oraz religii świata. To wtedy narodził się fenomen określany jako "duch Asyżu".

Również czwarty pobyt Papieża w Asyżu miał podobny wymiar. W dniach 9-10 stycznia 1993 r. Ojciec Święty zaprosił do Miasta św. Klary i Franciszka przedstawicieli Żydów, chrześcijan i muzułmanów, od wieków obecnych na naszym kontynencie, na Dzień Modlitwy o Pokój w Europie.

Jan Paweł II wrócił do Asyżu 3 stycznia 1998 r., aby wesprzeć mieszkańców Umbrii po trzęsieniach ziemi, jakie wystąpiły 26 września i 3 października 1997 r. Poważne zniszczenia dotknęły również wszystkie świątynie miasta. Liczne pęknięcia nastąpiły w Bazylice św. Franciszka i franciszkańskim klasztorze. Pod spadającym stropem Bazyliki zginęło też dwóch braci franciszkanów.

Inne katastrofy na naszym globie były praprzyczyną kolejnego dnia modlitwy o pokój w świecie, jaki z inicjatywy Papieża obył się ponownie w Asyżu 24 stycznia 2002 r. To międzyreligijne i międzywyznaniowe spotkanie przyniosło szereg zobowiązań do wspólnego działania na rzecz pokoju. Było też szóstym i ostatnim pobytem Jana Pawła II w mieście Franciszka i Klary.

Wtedy to z franciszkańskiego wzgórza obiegło świat słynne papieskie wezwanie: "Nigdy więcej nienawiści! Nigdy więcej wojny! Nigdy więcej terroryzmu! Niech każda religia w imię Boga obdarzy ziemię sprawiedliwością i pokojem, przebaczeniem, życiem i miłością!"

W dużej mierze dzięki polskiemu Papieżowi Miasto Klary i Franciszka stało się światową stolicą ekumenizmu, pokoju i pojednania, miastem powszechnej modlitwy, symbolem szacunku dla całego stworzenia oraz rozmaicie wyrażanych transcendentnych potrzeb człowieka, wielości kultur i dialogu. Bez polityki i ideologii zbudowano piękną, czystą przestrzeń wokół człowieka.

o. Stanisław Jaromi OFMConv, Asyż

Na zdjęciach: 1) rocznica śmierci Jana Pawła II, modlitwa w bazylice asyskiej, której przewodniczył ordynariusz diecezji asyskiej abp Domenico Sorrentino, 29 marca br., 2) Jan Paweł II w Asyżu, w dniu modlitwy o pokój w świecie, 24 stycznia 2002 r. / fot. S. Jaromi OFMConv, www.sanfrancescoassisi.org

zobacz także: Rzym/Asyż/Kraków: Maraton dla Jana Pawła

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja