Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Oświęcim: 65. rocznica deportacji o. Kolbego do Auschwitz
2006-05-30 17:09:08
65 lat temu o. Maksymilian Kolbe został deportowany z więzienia na warszawskim Pawiaku do obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

29 maja, zaledwie dzień po historycznej już wizycie w KL Auschwitz-Birkenau Ojca Świętego Benedykta XVI, czciciele św. Maksymiliana Kolbego (1894-1941) spotkali się w Oświęcimiu na uroczystościach upamiętniających 65. rocznicę jego przewiezienia z warszawskiego Pawiaka do hitlerowskiego obozu zagłady w Auschwitz.

O godzinie 15.00 delegacja franciszkanów wraz z siostrami Misjonarkami Niepokalanej o. Kolbego udała się pod obozową ścianę straceń oraz do celi w bloku śmierci, w której zginął św. Maksymilian, gdzie przez chwilę trwano na modlitwie oraz złożono kwiaty.

Dalsza część uroczystości odbyła się w klasztorze franciszkańskim w Harmężach, koło Oświęcimia. Uczestnicy spotkania przypomnieli, że w krakowskiej prowincji franciszkanów przeżywany jest obecnie Rok Misji, oraz podkreślali niezwykły rozmach działalności misyjnej św. Maksymiliana.

W czasie popołudniowej konferencji o. Stanisław Piętka OFMConv, gwardian klasztoru w Niepokalanowie, wygłosił konferencję, w której szczegółowo przedstawił pracę misyjną o. Kolbego na Dalekim Wschodzie. W roku 1930 o. Kolbe dotarł poprzez Chiny do Japonii, a już po roku od przybycia do tego kraju, zaczął wydawać po japońsku "Rycerza Niepokalanej". W czasie pięcioletniej pracy w Japonii o. Maksymilian doprowadził do powstania istniejącego do dzisiaj klasztoru franciszkańskiego, zwanego japońskim Niepokalanowem, w którym nieprzerwanie wydawany jest "Rycerz Niepokalanej".

Jak podkreślił o. Piętka, "do czasów wojny, japońska misja franciszkanów rozwijała się wspaniale. Co parę miesięcy z polskiego Niepokalanowa przybywali nowi misjonarze. Praca zakonników polegała głównie na działalności duszpasterskiej, prowadzeniu szkoły i publicznej biblioteki oraz opiece nad chorymi".

"Japonia liczyła wówczas 70 mln ludzi, w tym 117 tys. katolików. Corocznie przyjmowało chrzest ok. 3 tys. katechumenów. Rycerz wychodził w nakładzie 65 tys. egzemplarzy. Dla porównania, dziś w prawie 40-milionowej Polsce, "Rycerz Niepokalanej", który jest największym polskim miesięcznikiem katolickim, ukazuje się w nakładzie 120 tys. egz." - podkreślił o. Piętka.

Uroczysta msza św. sprawowana była 29 maja w kościele w Harmężach o godz. 18.00, przewodniczył jej o. Stanisław Dowlaszewicz OFMConv, franciszkański biskup z Boliwii. W czasie homilii zwrócił on uwagę szczególnie na trzy pytania: Co znaczyło dla o. Maksymiliana przybycie do obozu zagłady, miejsca, gdzie godność ludzka była deptana każdego dnia? Co to przybycie znaczyło dla innych więźniów? A dzisiaj, co znaczy dla nas, dla całej ludzkości, przywiezienie i pobyt o. Kolbego w obozie zagłady?

Odpowiadając na pierwsze pytanie, franciszkański biskup podkreślił, że obóz zagłady Auschwitz od chwili przywiezienia do niego o. Kolbego, stał się miejscem przepowiadania Ewangelii życia, które w pełni możliwe jest tylko w Chrystusie "Na dzień przed aresztowaniem o. Maksymilian powiedział do brata Marcelego Pisarka: 'Jest wielką łaską móc przypieczętować swoim życiem nasze ideały'" - powiedział kaznodzieja.

W odpowiedzi na drugie pytanie głos zabrali byli więźniowie. Dr Józef Stemler stwierdził: "O. Kolbe nawoływał, aby mieć mocną wiarę w zwycięstwo dobra nad złem. On żył Bogiem i nam Go przybliżał, abyśmy i my Nim żyli, a to nam pomagało przetrwać. On pragnął nawrócić obóz śmierci do Boga".

Były żołnierz Henryk Sienikiewicz podkreślił, że o. Kolbe traktował wszystkich jak braci. "Nie czułem w nim żadnej nienawiści do Niemców-oprawców. Wręcz przeciwnie, on nie tylko modlił się za nich, ale i nas zachęcał, abyśmy się modlili za ich nawrócenie" - dodał H. Sienikiewicz.

"Ojciec Kolbe był na ustach wszystkich po tym, jak oddał życie za Gajowniczka. I nie tylko Polaków, ale i wszystkich narodowości, nawet i Niemców. Wszyscy byli zdumieni jego postawą. Wcześniej nikt dobrowolnie nie ofiarował się na śmierć, lecz każdy robił to, co było możliwe, aby przeżyć" - powiedział Konrad Szweda, inny były więzień.

Głos zabrali jeszcze inni dwaj byli więźniowie oświęcimskiego obozu zagłady. Jerzy Bielecki, podkreślił, że "to zdarzenie było wielkim wydarzeniem w obozie. To był szok pełen optymizmu, który nas odnowił i wzmocnił. Ten gest był jak światło, które zaczęło oświecać ciemną noc w obozie". Zaś o. Zygmunt Łuszczak stwierdził, że "w tym prawdziwym piekle cierpienia i upokorzenia, bluźnierstwa i nędzy, zajaśniało światło Boga i jego piękność".

Odpowiadając na trzecie z postawionych pytań, bp Dowlaszewicz przypomniał, że Ojciec Święty Jan Paweł II dał na nie najpiękniejszą odpowiedź w roku 1982, kanonizując o. Maksymiliana oraz ogłaszając go patronem naszych trudnych czasów. "Niech Ojciec Kolbe pomoże nam powtórzyć nie tylko słowami, ale i czynami, że dzięki jego świadectwu możemy być lepszymi ludźmi" - zakończył swoją homilię biskup z Boliwii.

wp / jms

Na zdjęciach: 1, 2, 3) delegacja franciszkanów i sióstr Misjonarek Niepokalanej o. Kolbego pod obozową ścianę straceń oraz do celi w bloku śmierci, 4) prelekcja o. Stanisława Piętki, 5) msza św. pod przewodnictwem o. bpa Stanisława Dowlaszewicza / fot.: J. Szewek, OFMConv Harmęże.

  zobacz także:

  1. Harmęże: XXV Sesja Kolbiańska

  2. MI: Przygotowanie do wielkich rocznic

  3. Harmęże: Zmienili historię ludzkości

  oraz w galerii serwisu:

  1. Benedykt XVI w KL Auschwitz, 28 maja

  2. Św. Maksymilian - na fotografiach


W internecie: Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja