Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Bł. Jan Pelingotto (1240-1304)
2011-06-01 09:03:37
Powszechnie ceniono go, lubiano i darzono szacunkiem. Kiedy uznał, że ludzie okazują mu zbyt wiele zainteresowania, z pokory postanowił udawać człowieka niespełna rozumu.

Jan Pelingotto urodził się w 1240 roku we włoskim Urbino, w bogatej rodzinie kupieckiej. Od najmłodszych lat przejawiał większe zainteresowanie do modlitwy i postów niż do handlu. W młodym wieku cały swój majątek rozdał ubogim i wstąpił do III Zakonu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226).

Żył w sposób bardzo skromny, pomagał potrzebującym, pełnił dzieła miłosierdzia. Był bardzo lubiany, cieszył się powszechnym uznaniem i szacunkiem. Kiedy w 1300 roku udał się do dalekiego Rzymu, aby tam uzyskać odpust Roku Świętego, ludzie natychmiast rozpoznali go i wołali na niego "Święty z Urbino".

Jan chciał uniknąć zbytniego rozgłosu oraz jawnego okazywania mu czci. Dlatego posunął się do metody stosowanej we wschodnim chrześcijaństwie przez tzw. "jurodiwych". W niektórych sytuacjach udawał człowieka niespełna rozumu, aby nie zgubiła go pycha i powszechny rozgłos.

Zmarł 1 czerwca 1304 roku. Błogosławionym ogłosił go papież Benedykt XV w 1918 roku. W liturgii wspominany jest w dniu narodzin dla nieba.

wp

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja