Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Powstał film o o. Deptuchu
2006-06-27 09:23:38
We wrocławskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej powstał film o franciszkaninie o. Andrzeju Deptuchu, który w czasach stalinowskich był niewinnie więziony oraz torturowany.

Film o o. Deptuchu powstał w ramach prac naukowo-badawczych w sprawie represji stalinowskich przeciwko narodowi polskiemu. Został on zaprezentowany w czasie specjalnego spotkania, które 21 czerwca odbyło się w Sanoku, gdzie od ponad 30 lat zakonnik mieszka.

Oprócz bohatera tych wydarzeń, w spotkaniu wzięli udział mieszkańcy miasta oraz Stanisław Bogaczewicz, przedstawiciel wrocławskiego oddziału IPN-u. Film został zrealizowany w czasie niedawnego pobytu o. Deptucha we Wrocławiu, w budynku dawnego Urzędu Bezpieczeństwa oraz oddziału szpitalnego Aresztu Śledczego.

Andrzej Deptuch (ur. w 1919 r.), już jako franciszkanin i kapłan, został w roku 1948 skazany przez władze PRL-u na sześć lat więzienia za przechowywanie skrzynki kontaktowej organizacji patriotycznej Wolność i Niezawisłość. W czasie odbywania kary franciszkanin był kilkakrotnie przewożony do różnych więzień.

W czasie pobytu w więzieniu w Rawiczu, o. Deptuch został bestialsko pobity. Przewieziono go wówczas do szpitala więziennego we Wrocławiu. Jednak i tam stosowano wobec niego tortury, tym razem w postaci elektrowstrząsów, co stanowiło żelazny "repertuar" metod łamania psychiki oraz oporu więźniów. Franciszkanin wykazał się ogromnym hartem ducha oraz niezłomnością, torturowany - milczał.

Jak powiedział w czasie spotkania S. Bogaczewicz, w lipcu 2002 roku wrocławski oddział IPN-u wystąpił do prokuratorów Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu z informacją o stosowaniu niedozwolonych metod śledczych wobec franciszkańskiego duchownego. Na tej podstawie zostało wszczęte śledztwo, jednak z braku dowodów postępowanie to umorzono. Chociaż IPN zna nazwiska oprawców o. Andrzeja, to jednak, podobnie jak wielu innych katów, do dzisiaj pozostają oni bezkarni.

Dzięki głęboko chrześcijańskiej i franciszkańskiej postawie napiętnowania zła oraz przebaczenia winowajcom, o. Deptuch zdobył wielki autorytet nie tylko w swoim zakonie. Jego patriotyzm oraz liczne zasługi dostrzegli także dwaj prezydenci niepodległej Polski. 11 stycznia 1995 roku Lech Wałęsa odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, zaś 3 maja br. z rąk Lecha Kaczyńskiego otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

wp

Na zdjęciach o. Andrzej Deptuch: 1) w klasztorze franciszkanów w Sanoku, 2) w czasie otwarcia wystawy pt. "Tarcza i miecz władzy ludowej. SB na Rzeszowszczyźnie w latach 1957-1989", 28 marca 2006 r. w Sanoku / fot. W. Pobiedziński OFFMConv

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja