Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Warto wiedzieć: Leon XIII - wielki papież, gorliwy franciszkanin
2006-07-07 10:33:10
Uważany jest za pierwszego papieża czasów nowożytnych, który usilnie zabiegał o większą obecność Kościoła w życiu społecznym oraz aby prowadził on otwarty dialog ze światem współczesnym.

Vincenzo Gioacchino Pecci, późniejszy papież Leon XIII urodził się 2 marca 1810 roku, we włoskim Carpineto koło Rzymu. W roku 1837 przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1843-1846 był nuncjuszem apostolskim w Belgii. Jako biskup stał na czele diecezji w Perugii, w latach 1846-1878. W roku 1878 został wybrany papieżem. Zmarł w wieku 93 lat, 20 lipca 1903 roku. Pochowany został na Lateranie. Jego pontyfikat trwał 25 lat i 5 miesięcy.

Leon XIII pragnął, aby Kościół był w nowy sposób obecny w ówczesnym świecie, czemu towarzyszyć miało hasło "przystosowanej odnowy" chrześcijaństwa. Papież chciał zaprowadzić nowy porządek w myśleniu chrześcijańskim, dlatego wydał całą serię encyklik.

Przyczynił się do odrodzenia tomizmu, wzywając w encyklice "Aeterni Patres", wydanej w roku 1879, do studiowania myśli św. Tomasza z Akwinu. Powołał Papieską Komisję Biblijną, wystąpił przeciwko masonerii w encyklice "Humanum Genus" (1884). Ustanowił odznaczenie kościelne "Pro Ecclesia et Pontifice".

Za jego pontyfikatu najbardziej palącym problemem była tzw. kwestia robotnicza ("kwestia społeczna"), czyli dramatyczna sytuacja robotników najemnych. Dlatego w roku 1891 opublikował "Rerum Novarum", swoją najbardziej znaną encyklikę. Przedstawił w niej zasady katolickiej nauki społecznej, domagał się respektowania praw robotników, zwracał uwagę na warunki socjalne robotników, apelował o godziwą zapłatę dla nich oraz prawo do zrzeszania się.

Myśl społeczna Leona XIII została oparta na trzech głównych zasadach: promocji godności osoby ludzkiej, szczególnie ludzkiej pracy; uznaniu etycznego wymiaru ekonomii, zwłaszcza w trosce o sprawiedliwość społeczną; konieczności interwencji państwa w sprawy gospodarcze, szczególnie w celu przezwyciężenia niektórych problemów, m.in. bezrobocia.

Ponadto w encyklice tej Leon XIII zwracał uwagę na zagrożenia, jakie niesie kapitalizm. Papież krytykował też liberalizm, polemizował z socjalizmem oraz z teorią walki klas, której autorami byli Karol Marks i Fryderyk Engels.

Leon XIII należał do III Zakonu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226). Był zwolennikiem zmiany oblicza tego stowarzyszenia, pragnął przesunąć jego akcent z indywidualnej pobożności na zorganizowaną instytucję chrześcijańskiej odnowy społecznej. W encyklice "Auspicato" z 1882 roku stwierdził, że III Zakon franciszkański jest bardzo dobrym ruchem, prowadzącym do moralnej  odnowy społeczeństwa.

Osobiście zainteresowany był poszerzaniem liczby członków tego zakonu oraz powrotem do pierwotnych ideałów z XIII wieku. Aby zwiększyła się liczba członków III Zakonu, w roku 1888 wydał konstytucję apostolską "Misericors Dei Filius", która łagodziła dawną regułę tercjarską oraz otwierała zakon dla szerszego grona wiernych.

W wyniku rozmów z carem Aleksandrem III, Leon XIII w 1882 roku wskrzesił diecezję kielecką, a w następnym roku mianował w Polsce dwunastu biskupów. Zabiegi te podejmowane w interesie Kościoła polskiego, ujął w encyklice "Charitatis providentiaeque" (1894), skierowanej do biskupów polskich, podkreślając w niej zasługi Polski dla całego chrześcijaństwa.

Z osobą Leona XIII związany jest klasztor franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla, gdzie znajduje się sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej. Został on zaproszony na koronację obrazu maryjnego papieskimi koronami. Ponieważ nie przybył osobiście, dlatego swoim delegatem uczynił biskupa przemyskiego Łukasza Ostoję-Soleckiego, który 15 sierpnia 1882 roku dokonał koronacji. Uczestnikom tej uroczystości oraz franciszkanom papież Leon XIII przesłał telegram z błogosławieństwem.

opr. wp

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja