Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Ludzie: O. Andrzej Prugar
2006-10-17 14:45:16
O. Andrzej Prugar ur. 1964 w Jasionowie. W 1983 r. ukończył Liceum Zawodowe w Krośnie-Turaszówce. W tym samym roku wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (OFMConv), w Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię.

Studia filozoficzno-teologiczne odbył w  Krakowie, w Wyższym Seminarium Duchownym oo. Franciszkanów. Po święceniach kapłańskich, w latach 1990-1992 pracował we Wrocławiu jako wikariusz parafii, katecheta, duszpasterz akademicki. Przez następny rok był wychowawcą kandydatów do zakonu w prenowicjacie w Chęcinach.

W 1993 r. rozpoczął studia doktoranckie z homiletyki na KUL-u w Instytucie Teologii Pastoralnej. W latach 1996-2000 pełnił obowiązki ojca duchownego w WSD oo. Franciszkanów w Krakowie. W latach 1997-2000 współpracował z Wydawnictwem "Bratni Zew", publikując komentarze dla Ewangelizacji Wizualnej. Opublikował również drukiem kilkanaście homilii i katechez.

W maju 2005 r. o. Andrzej obronił pracę doktorską z homiletyki, pt. "Perykopy maryjne Ewangelii według św. Jana (J 2,1-12; 19,25-27) w polskim przepowiadaniu posoborowym. Studium egzegetyczno-homiletyczne", na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Aktualnie w Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię pełni funkcję Prefekta ds. Formacji. Od 2004 r. zastępuje dyrektora Instytutu Studiów Franciszkańskich.

red.

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja