Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Reportaż: Kard. Dziwisz w Ziemi Świętej
2006-11-21 10:07:09
W listopadzie tego roku do miejsc związanych z życiem Chrystusa w Ziemi Świętej pielgrzymował kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Przedstawiamy relację z tych wydarzeń w korespondencji o. Jerzego Kraja OFM:

W minionym tygodniu, w dniach 14-17 listopada, do Ziemi Świętej pielgrzymował metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Towarzyszli mu kapłani: ks. Dariusz Raś, jego sekretarz oraz ks. Robert Nęcek, rzecznik prasowy archidiecezji krakowskiej.

We wtorek, 14 listopada, w pierwszym dniu pobytu, ks. Kardynał zwiedził bazylikę Kalwarii i Grobu Bożego. O godz. 11.00 w kaplicy Najświętszego Sakramentu przewodniczył mszy św., uczestniczyła w niej grupa polskich sióstr pracujących w Jerozolimie. Krótka wizyta w muzeum archeologicznym franciszkańskiego Studium Biblijnego poprzedziła obiad w refektarzu klasztoru Biczowania. Ks. Metropolita ucieszył się ze spotkania z profesorami i ze studentami tego ważnego ośrodka studiów biblijnych i archeologicznych.

Po południu Gość przyjął delegację dominikanów i zwiedził sanktuarium św. Szczepana, przy którym powstała znana i ceniona szkoła biblijna "Ecole Biblique". Prawie o zmroku pielgrzymi z Krakowa odprawili Drogę Krzyżową po uliczkach Jerozolimy. Rozważając przy pustym Grobie Pana Jezusa tajemnicę zmartwychwstania, modliliśmy się o rychłą beatyfikację sługi Bożego Jana Pawła II.

Po wizycie pod Ścianą Płaczu, kard. Dziwisz spotkał się w siedzibie Patriarchatu łacińskiego z bp. koadiutorem Fouadem Twalem. Na zakończenie pierwszego dnia pobytu ks. Kardynał przewodniczył nieszporom we wspólnocie klasztornej Najświętszego Zbawiciela. Po kolacji o. Pierbattista Pizzaballa, Kustosz Ziemi Świętej, wręczył byłemu sekretarzowi papieża Jana Pawła II złoty medal Pielgrzyma.

W środę goście z Polski pielgrzymowali do Betlejem. Była to okazja nie tylko do odwiedzenia miejsc związanych z życiem Chrystusa, ale również możliwośc zapoznania się z trudną sytuacją mieszkańców Autonomii Palestyńskiej, odgrodzonych wysokim murem. Pielgrzymi odwiedzili najpierw sanktuarium w Beit Sahour, zwane Polem Pasterzy, gdzie pilnujący owiec prości beduini otrzymali pierwszą nowinę o narodzinach Zbawiciela.

Następnie nawiedzili betlejemskie sanktuaria: bazylikę Narodzenia i Grotę Mleczną. Przed południem pielgrzymi zwiedzili franciszkański kościół św. Katarzyny, przylegający do bazyliki Narodzenia. Następnie Metropolita krakowski wraz z towarzyszącymi mu kapłanami odprawił mszę św. w Grocie Narodzenia, w której uczestniczyli przedstawiciele Bractwa Kurkowego z Krakowa, ubrani w historyczne stroje szlacheckie. Z Betlejem ks. Kardynał udał się do Yad Vashem, pomnika - muzeum holokaustu.

Podczas obiadu w Nowym Domu Polskim, prowadzonym przez siostry elżbietanki, polski hierarcha spotkał się z przedstawicielami męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych pracujących w Jerozolimie oraz polskich placówek dyplomatycznych w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej.

Po południu ks. Kardynał udał się do sanktuariów na Górze Syjon: Wieczernika, benedyktyńskiej bazyliki "Hagia Sion", znanej jako sanktuarium Zaśnięcia NMP oraz kościoła "Galicantum", czyli śpiewu koguta lub zaparcia się św. Piotra. W miejscu Ostatniej Wieczerzy ks. Kardynał modlił się na różańcu, dziękował za powołania kapłańskie oraz prosił o zadośćuczynienie za grzechy przeciwko temu sakramentowi.

Już o zmroku kard. Dziwisz odwiedził Grotę Getsemani, Ogród Oliwny i bazylikę Konania. W ciszy wieczoru atmosfera tych miejsc była jeszcze bardziej zbliżona do ewangelicznych wydarzeń rozpoczynających godzinę Jezusa, czyli czas Jego męki i śmierci. Na zakończenie dnia Metropolita z Krakowa złożył wizytę w sierocińcu "Home of Peace", Domu Pokoju, prowadzonym przez polskie siostry elżbietanki. Arabskie dzieci zgotowały mu bardzo radosne przyjęcie.

Ostatnim punktem programu była kolacja u delegata i nuncjusza apostolskiego abp. Antoniego Franco. Na kolację zaproszono również emerytowanego abp. Mediolanu, kard. Carlo Maria Martini'ego. W czasie tego spotkania wielokrotnie wspominano Jana Pawła II. Kard. Dziwisz powiedział m.in., że dla wielu tamta podróż papieska była doświadczeniem spotkania z Bogiem, czasem łaski i przemiany serc. Dodał jednocześnie, iż rozpoczęta we wrześniu jubileuszowego roku druga "intifada", czyli powstanie palestyńskie, uniemożliwiła wydanie oczekiwanych owoców zasianego dobra, nadziei pokoju i pojednania pomiędzy narodami żyjącymi w Ziemi Świętej.

16 listopada, w trzecim dniu pobytu w Ziemi Świętej kard. Dziwisz pielgrzymował po Galilei. W Nazarecie odwiedził kościół grecko-prawosławny pw. Archanioła Gabriela ze źródłem Matki Bożej, bazylikę Zwiastowania i sanktuarium św. Józefa. Ks. Kardynał zwiedził również muzeum, które przybliża historię nazaretańskiej osady, gdzie Maryja wypowiedziała swoje "fiat" oraz ukazuje nieprzerwaną cześć jaką otaczano to miejsce.

Wizyta u bp. Giacinto Marcuzzo, wikariusza łacińskiego Patriarchy Jerozolimy na Izrael, zakończyła pobyt krakowskich pielgrzymów w Nazarecie. Dla polskich sióstr nazaretanek, posługujących w jego rezydencji, odwiedziny ks. Kardynała były niespodzianką oraz darem. Z Nazaretu kard. Dziwisz udał się na Górę Tabor. Po zwiedzeniu bazyliki i modlitwie w miejscu Przemienienia Pańskiego, został przyjęty w klasztorze franciszkańskim.

Krótka wizyta w sanktuarium św. Piotra w Tyberiadzie, gdzie znajduje się pomnik-ołtarz, wykonany przez polskich żołnierzy przebywających w Ziemi Świętej w latach II wojny światowej, poprzedziła przybycie kard. Stanisława Dziwisza do Tabgi. Po radosnym powitaniu przez licznie zgromadzonych pielgrzymów, o godz. 15.30 rozpoczęła się Eucharystia przy polowym ołtarzu z nową mozaiką przedstawiającą Jana Pawła II. Po zakończeniu mszy św. kard. Dziwisz poświęcił tę mozaikę, która upamiętnia jubileuszową pielgrzymkę Jana Pawła II do tego sanktuarium. Poświęcił także nowe spiżowe drzwi do kościoła Prymatu.

Mozaikę, projektu i wykonania prof. Czesława Dźwigaja, ufundowało katolickie stowarzyszenie "Civitas Christiana" wraz z fundacją Komisariat Ziemi Świętej z Krakowa. Drzwi te są darem Stanisława Dyrdy, króla Bractwa Kurkowego z roku 2004. W tej celebracji wzięło udział ponad 700 polskich pielgrzymów z kraju i z zagranicy, była ona transmitowana przez Radio Maryja. Po zakończeniu tych uroczystości Metropolita krakowski odwiedził jeszcze Kafarnaum, nazwane "miastem Jezusa" oraz Domus Galilaeae, międzynarodowe centrum Drogi Neokatechumenalnej.

We wszystkich miejscach, które nawiedził Metropolita krakowski, był on natychmiast rozpoznawany. Podchodziło do niego wielu ludzi z prośbą o błogosławieństwo, o zrobienie wspólnego zdjęcia. "Widzimy w nim Papieża" - powiedziała jedna z pielgrzymujących. Pobyt kard. Dziwisza był czasem radosnego pielgrzymowania, wielu emocji, żarliwej modlitwy oraz głębokich przeżyć duchowych.

o. Jerzy Kraj OFM, Jerozolima / wp

Na zdjęciach, wizyta kard. Dziwisza w Ziemi Świętej; 1) w Jerozolimie, 2) w muzeum archeologicznym franciszkańskiego Studium Biblijnego, 3) pod Ścianą Płaczu, 4) przed Domem Polskim, 5) na Górze Tabor, 6) obrzęd poświęcenia nowych, spiżowych drzwi do kościoła Prymatu / fot. Kustodia Ziemi Świętej.

zobacz także w galerii serwisu: Kard. Dziwisz w Ziemi Świętej śladami Jana Pawła II

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja