Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Ponadczasowość "Testamentu"
2006-12-08 10:05:25
Córki i synowie św. Franciszka mają żyć wg Ewangelii, zwracać baczną uwagę na ludzi potrzebujących, solidaryzować się z odrzuconymi, prowadzić dialog z inaczej myślącymi, krzewić pokój między ludźmi - to tylko niektóre wyzwania, jakie stoją na początku XXI w. przed członkami zakonów i zgromadzeń o regule franciszkańskiej. Do takiego przekonania doszli specjaliści duchowości franciszkańskiej omawiający w Krakowie Testament św. Franciszka.

29 listopada, Ośrodek Studiów Franciszkańskich wraz z Wyższym Seminarium Duchownym oo. Kapucynów zorganizowali w Krakowie sesję naukową poświęconą Testamentowi Świętego Franciszka z Asyżu.

"Sesja jest jednym z etapów przygotowania do obchodów osiemsetlecia zakonu franciszkańskiego, które przypada w 2009 roku" - powiedział nam o. dr Andrzej Prugar z Ośrodka Studiów Franciszkańskich w Krakowie.

W tym roku, Kuria Generalna Zakonu Braci Mniejszych Konwentualych wydała w 34 językach Testament Świętego Franciszka (41 zdań). "Są tu wszystkie lub prawie wszystkie języki, jakich używają bracia naszego zakonu oraz wierni, którym usługujemy" - tłumaczy wybór generał zakonu o. Joachim Giermek.

Testament św. Franciszek napisał w 1226 roku, na kilka tygodni przed swoją śmiercią. Zdaniem o. dra hab. Rolanda Prejsa OFMCap "Testament" jest streszczeniem najdroższych idei, jakie głosił i jakimi żył św. Biedaczyna z Asyżu. "Jest komentarzem do reguły zatwierdzonej" - przekonuje.

Przełożony klasztoru franciszkanów w Krakowie, doktorant o. Andrzej Zając przypomniał zebranym na sesji, że "Testament" jest mową pożegnalną, pouczeniem, przypomnieniem, zachętą św. Franciszka. "W 'Testamencie' Święty przekonuje do tego, co najpiękniejsze i najważniejsze" - twierdzi zakonnik. Słowa te potwierdza inny panelista o. dr Lucjusz Wójtowicz.

O wadze i wyjątkowości tego utworu świadczą słowa samego św. Franciszka zapisane w 35. i 36. wierszu "Testamentu". "A ministrowi generalnemu i wszystkim innym ministrom i kustoszom zabraniam na mocy posłuszeństwa cokolwiek do tych słów dodawać lub ujmować. Niech to pismo zawsze mają przy sobie wraz z regułą".

jms

Na zdjęciach, sesja naukowa poświęcona Testamentowi św. Franciszka, Kraków, Wyższe Seminarium Duchowne oo. Kapucynów, 29 listopada br. / fot. J. Szewek OFMConv

zobacz także w galerii serwisu:
Sesja naukowa poświęcona Testamentowi św. Franciszka z Asyżu.

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja