Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Bł. Maria Teresa Kowalska (1902-1941)
2011-02-01 10:31:34
Maria Teresa od Dzieciątka Jezus (1902-1941), klaryska-kapucynka z Przasnysza, należy do grona 108 Błogosławionych, męczenników II wojny światowej. Błogosławioną została ogłoszona przez papieża Jana Pawła II, 13 czerwca 1999 roku w Warszawie.

Błogosławiona s. Maria Teresa Mieczysława Kowalska, urodziła się 1 stycznia 1902 roku w Warszawie. Do klasztoru klarysek kapucynek w Przasnyszu wstąpiła w 1923 r., do czego zachęcił ją o. Beniamin Zontag, kapucyn, jej kierownik duchowy. Mieczysława po rozpoczęciu nowicjatu otrzymała imię Maria Teresa od Dzieciątka Jezus. Śluby wieczyste złożyła 26 lipca 1928 roku.

Była osobą wątłą i chorowitą, mimo tego w klasztorze pełniła wiele obowiązków: furtianki, zakrystianki, bibliotekarki, mistrzyni nowicjatu i radnej w zarządzie klasztoru. Wobec sióstr była łagodna i delikatna, o wielkiej kulturze ducha.

W duchowości siostry Kowalskiej zaznacza się również rys pobożności maryjnej według powszechnie wówczas znanej duchowej drogi św. Ludwika Grignon de Montfort. We wspólnocie zaraz po wojnie stawiano młodemu pokoleniu kandydatek do życia klauzurowego s. Marię Teresę za wzór życia kontemplacyjnego.

Aresztowana przez Niemców 2 kwietnia 1941 roku wraz z całą wspólnotą klasztoru przasnyskiego liczącego wówczas 36 sióstr, została osadzona w obozie koncentracyjnym w Działdowie, gdzie po ciężkiej chorobie zmarła męczeńską śmiercią 25 lipca 1941 r.

Świętość życia i męczeńska śmierć 39-letniej mniszki dodały siostrom wiary i nadziei na przetrwanie okrucieństw hitlerowskiego obozu. Dwa tygodnie po śmierci s. Teresy od Dzieciątka Jezus - zwolniono kapucynki z obozu. W przekonaniu sióstr, ofiara cierpienia i męczeńskiej śmierci Błogosławionej, wyjednała im uwolnienie i przeżycie koszmaru drugiej wojny światowej.

Proces beatyfikacyjny s. Marii Teresy rozpoczął się w 1992 r. i zakończył jej beatyfikacją 13 czerwca 1999 r. Błogosławiona Maria Teresa jest patronką tych wszystkich, którzy doceniając skarb wiary, modlą się i cierpią za swoich bliskich, którzy tę wiarę utracili, lub od niej odchodzą.

Klasztor przasnyski, do którego należała s. Kowalska istnieje od 1616 r., a mniszki kapucynki przebywają w nim od 1871 r. Siostry kilkakrotnie zmuszane były opuścić swój klasztor, m.in. podczas I i II wojny światowej.

Po II wojnie światowej nastąpił dynamiczny rozwój wspólnoty. Przasnyskie kapucynki przyczyniły się do powstania 4 nowych klasztorów w: Ostrowie Wielkopolskim (1961), Szczytnie (1975), Brwinowie (1976) i Krakowie (1989).

Mniszki Kapucynki św. Klary założyła franciszkańska tercjarka markiza Maria Laurencja Longo, fundatorka szpitala dla nieuleczalnie chorych w Neapolu we Włoszech, przy którym zbudowała w 1535 r. klasztor dla wspólnoty złożonej z 12 towarzyszek.

W 1538 r. papież Paweł III uznał nową wspólnotę za II Zakon św. Franciszka (kapucynki przyjęły Regułę św. Klary) i powierzył go opiece duchowej kapucynów, od których powstała nazwa - kapucynki.

W XVIII w. funkcjonowało około 200 klasztorów kapucynek (we Włoszech - 89), w których przebywało 2500 sióstr. Na początku tego tysiąclecia na świecie było 156 klasztorów kapucynek, a w nich 2420 sióstr. W Polsce jest pięć klasztorów i ponad siedemdziesiąt sióstr.

Więcej o życiu i historii zakonu Mniszek Klarysek Kapucynek dowiesz się na stronie internetowej klasztoru w Przasnyszu: www.kapucynki.zakon.opoka.org.pl

sdk / wsm

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja