Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Sport: Doradza, broni i... odprawia msze
2007-03-07 09:23:06
Klub hokejowy z Sanoka, dzięki czterem meczom wygranym w play-offach, utrzymał się w ekstraklasie. Jest to sukces, a dużą zasługę miał w tym franciszkanin o. Piotr Marszałkiewicz OFMConv.

2 marca w Sanoku odbyła się konferencja prasowa oraz spotkanie podsumowujące sezon w tamtejszym klubie hokejowym. Byli na nim obecni zawodnicy, burmistrz Sanoka Wojciech Blecharczyk, trener Andrzej Słowakiewicz, zarząd klubu oraz przedstawiciele działaczy, sponsorów i kibiców. W spotkaniu uczestniczył kapelan klubu o. Piotr Marszałkiewicz, który został nagrodzony zasłużonymi brawami.

Słowa podziękowania skierował do zakonnika burmistrz Sanoka oraz pozostali uczestnicy spotkania. Dla o. Piotra szczególnie cenne były podziękowania hokeistów. W ciągu ich ponad półrocznej współpracy, udało się znaleźć wspólny język. W nawiązaniu dobrych relacji pomógł fakt, że o. Piotr jest wielkim pasjonatem hokeja, a przed wstąpieniem do zakonu uprawiał z sukcesami tę dyscyplinę sportu.

O. Piotr towarzyszył drużynie na dobre i na złe, wspierał zawodników, kiedy przegrywali mecze. Przychodził na treningi i odprawy przedmeczowe, podpowiadał uwagi taktyczne, na meczach zawsze był blisko zawodników i trenera. Do tego stopnia chciał pomóc swojej drużynie, że w jednym z meczy towarzyskich stanął w bramce i bez żadnej zmiany rozegrał cały mecz.

Kiedy młoda drużyna z Sanoka rozpoczęła sezon 2006-2007 w ekstraklasie hokeja na lodzie, niewiele osób wróżyło jej pozostanie w najlepszej polskiej lidze. Trudności ze znalezieniem sponsorów, kłopoty kadrowe, niedoświadczenie zawodników - to tylko niektóre z problemów, z jakimi musiał zmagać się zarząd klubu oraz trener A. Słowakiewicz. To na jego prośbę o. Piotr w lipcu 2006 roku objął funkcję kapelana klubu.

W lutym 2007 roku drużyna KH Sanok zmierzyła się z KTH Krynica w rozgrywkach play-offowych o zdobycie 9. miejsca w tabeli, premiowanego pozostaniem w ekstraklasie. Sanoczanie byli z góry skazani na porażkę, ponieważ w sezonie zasadniczym wygrali zaledwie 11 meczy, a 41 przegrali. Wówczas, o czym wie niewielu kibiców, o. Piotr zaprosił zawodników i trenera do sanockiego klasztoru franciszkanów.

24 lutego hokeiści razem z kapelanem modlili się o zwycięstwo. W kaplicy klasztornej o. Piotr odprawił mszę św. i wręczył zawodnikom specjalne "Modlitewniki sportowca". Po tej modlitwie to, co wcześniej wydawało się niemożliwe, stało się faktem. W piątym meczu sanoczanie pokonali drużynę z Krynicy. Ustalając wynik play-offów na 4:1 dla Sanoka, utrzymali się w ekstraklasie.

O. Piotr cały sezon towarzyszył drużynie, razem z zawodnikami przeżywał gorycz porażek i radość nielicznych zwycięstw. Na pytanie, co najbardziej go cieszy ze współpracy ze sportowcami, odpowiedział: "Widzę, jak zmienia się ich nastawienie do gry. Bardziej wierzą w swoje siły i umiejętności. Przekonali się, że na sukces składa się ciężka praca i duży wysiłek podczas treningu. Chłopaki lepiej współpracują ze sobą i rozumieją się nie tylko na lodowisku, ale również poza nim. Stają się nie tylko lepszymi sportowcami, ale też lepszymi ludźmi - i to cieszy mnie najbardziej".

O. Piotr Marszałkiewicz urodził się w 1962 roku, pochodzi z Nowego Targu. Przed wstąpieniem do zakonu uprawiał hokej na lodzie, był bramkarzem w klubie Podhale Nowy Targ. W 1986 roku wstąpił do zakonu franciszkańskiego, do krakowskiej Prowincji św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię. W roku 1993 przyjął święcenia kapłańskie, był duszpasterzem w kilku klasztorach w Polsce i na Słowacji. Od lipca 2006 roku pracuje w Sanoku, jest katechetą w Zespole Szkół nr 1.

wp

Na zdjęciach o. Piotr, kapelan KH Sanok: 1) razem z zawodnikami podczas konferencji prasowej, 2 marca br., 2, 3) jako bramkarz w meczu towarzyskim, 30 grudnia 2006 r., 4, 5) z zawodnikami KH Sanok w klasztorze franciszkańskim i podczas mszy św., 24 lutego br., 6) z trenerem A. Słowakiewiczem i jednym z zawodników, 2 marca br., 7) w szaliku klubowym KH Sanok / fot. W. Pobiedziński OFMConv

    zobacz także:

    1. Wywiad: Jestem tu po to, aby im pomóc

    2. Będę hokeistą! Tak jak ojciec Piotr

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja