Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Papieże z zakonu franciszkanów: Sykstus IV
2007-05-16 09:53:44
Był mecenasem nauki i sztuki. Z jego inicjatywy przybyli do Rzymu najwięksi mistrzowie muzyki, malarstwa i rzeźby. Jego pontyfikat trwał od 9 sierpnia 1471 roku do 12 sierpnia 1484 roku.

Franciszek della Rovere, późniejszy papież Sykstus IV, urodził się 21 lipca 1414 roku w Celle, w rodzinie szlacheckiej. Należał do zakonu franciszkanów, był prowincjałem w Ligurii, od 1464 roku generałem zakonu. Papież Paweł II w 1467 roku mianował go kardynałem.

Franciszek della Rovere został wybrany następcą Pawła II, przyjął imię Sykstusa IV. Jego pontyfikat trwał od 9 sierpnia 1471 roku do 12 sierpnia 1484 roku. Papież franciszkanin był mężem stanu, Państwo Kościelne chciał zorganizować na wzór monarchii świeckiej, rządzonej przez kardynałów.

Był mecenasem nauki i sztuki, z jego inicjatywy do Wiecznego Miasta przybyli najwięksi mistrzowie malarstwa, rzeźby i muzyki. Przekształcił Rzym w stolicę renesansu. Z jego inicjatywy powstał Ponte Sisto i szpital S. Spirito. Był fundatorem kościołów, m.in. S. Maria del Poplo i S. Maria della Pace. Sykstus IV wybudował na Watykanie oratorium, które od jego imienia zostało nazwane Kaplicą Sykstyńską. Ugruntował działalność watykańskiego archiwum i biblioteki.

Sykstus IV ogłosił rok 1475 Rokiem Świętym, propagował kult Matki Bożej. W 1476 roku ogłosił konstytucję "Cum praeexcels", w której ustanowił 8 grudnia świętem ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Troszczył się o zakony żebracze. W 1482 roku wyniósł na ołtarze Bonawenturę, franciszkańskiego teologa i mistyka.

W 1480 roku podpisał z władzami kantonów szwajcarskich umowę o stałej rekrutacji ochotników do armii obronnej Watykanu, dając początek Gwardii Szwajcarskiej. W 1478 roku założył inkwizycję hiszpańską. W 1483 roku na stanowisku wielkiego inkwizytora Hiszpanii stanął osławiony dominikanin Tomasz Torquemada, jednakże Sykstus IV nie popierał jego działań.

Jednym z kardynałów mianowanych przez Sykstusa IV był jego bratanek Julian della Rovere, późniejszy papież Juliusz II. Sykstus IV zmarł w Rzymie, 12 sierpnia 1484 roku. Jego ciało spoczywa w grotach watykańskich Bazyliki św. Piotra.

wp

    zobacz także:

    1. Papieże z zakonu franciszkanów: Mikołaj IV

    2. Warto wiedzieć: Sykstus V - niezwykły pontyfikat

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja