Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Chiny: Chrześcijaństwo i misja franciszkanów
2007-07-05 10:05:11
Według najstarszej zachowanej chińsko-syryjskiej inskrypcji z 785 roku, pierwszym misjonarzem Chin był nestoriański mnich syryjski Olopen, już w 635 roku.

Pierwszymi gośćmi ze świata zachodniego w "Kraju Środka" w XIII w. byli franciszkanie. W 1245 roku w głąb Azji, z misją papieską o. Jana z Pian del Carpini do wielkiego chana mongolskiego, dotarł polski franciszkanin Benedykt Polak. Dziesięć lat później dociera tam inny franciszkański zakonnik Wilhelm Rubruk, a w roku 1294 o. Jan z Montecorvino.

Misja o. Jana zaczęła się rozwijać. On sam został arcybiskupem w Pekinie (wówczas Chanbałyku), gdzie wkrótce powstała metropolia kościelna. W chwili śmierci abp. Jana de Montecorvino (zm. 1328 r.) w Chinach miało być już 30 tys. chrześcijan, wyznania rzymskiego. Za czasów jego następcy, Odoryka z Pordenone, do Chin w 1330 r. przybywa kolejnych kilkudziesięciu misjonarzy franciszkańskich.

Jednak na skutek braku rodzimych powołań i prześladowań, jakie wybuchły za panowania dynastii Ming, w roku 1410 metropolia w Pekinie przestała istnieć.

Ponownie misje w tym kraju rozwinęły się od XVI w., chociaż w niektórych okresach i regionach Kościół nadal był prześladowany. Za pierwszego męczennika uznawany jest o. Franciszek Fernández de Capillas, hiszpański dominikanin, który zginął w 1648 roku.

Na początku XX wieku w Chinach żyło ponad 700 tys. katolików, po kilkunastu latach od krwawego prześladowania w roku 1900 liczba ta podwoiła się, a w roku 1926 nawet potroiła. Dynamiczny wzrost Kościoła w Chinach został zatrzymany w 1949 roku wraz z nastaniem rządów komunistycznych.

W roku 2000 Jan Paweł II kanonizował 120 męczenników chińskich, a wśród nich dwudziestu dziewięciu z zakonu franciszkańskiego.

red.

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja