Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Od 25 lat czcimy Go jako świętego
2007-10-08 08:25:31
25 lat temu Jan Paweł II ogłosił polskiego franciszkanina o. Maksymiliana Kolbego świętym. Główne uroczystości upamiętniające rocznicę kanonizacji odbędą się w październiku w Krakowie, Oświęcimiu i Niepokalanowie.

13 października w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów im. św. Maksymiliana w Krakowie odbędzie się sesja kolbiańska. Tego samego dnia w byłym obozie KL Auschwitz w Oświęcimiu i w Centrum św. Maksymiliana w pobliskich Harmężach - sesja edukacyjna dla nauczycieli i katechetów. 19 i 20 października w Niepokalanowie k. Warszawy - sesja naukowa.

Obchody jubileuszu kanonizacji św. Maksymiliana zakończy uroczysta msza św. dziękczynna z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i Niemiec oraz prezydentów tych państw.

Liturgii w Niepokalanowie (21 października, godz. 11.30) przewodniczyć będzie abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Metropolita przemyski wygłosi również okolicznościowe słowo.

Swój udział w obchodach rocznicy kanonizacji św. Maksymiliana zapowiedział również generał franciszkanów o. Marco Tasca OFMConv z Rzymu.

Przełożony zakonu odprawi msze św. w Oświęcimiu, Krakowie i Niepokalanowie, wygłosi referat nt. kanonizacji św. Maksymiliana jako daru dla zakonu franciszkanów oraz weźmie udział w inauguracji roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Krakowie, które od roku nosi imię św. Maksymiliana Kolbego.

Św. Maksymilian Kolbe urodził się w Zduńskiej Woli w roku 1894. W 1910 r. wstąpił do zakonu franciszkanów. W Rzymie uzyskał doktorat z filozofii i z teologii, tam też wraz z kilkoma współbraćmi w 1917 r. założył stowarzyszenie "Rycerstwo Niepokalanej". W Rzymie przyjął święcenia kapłańskie w 1918 r. Rok później wrócił do Polski.

Od stycznia 1922 r. zaczął wydawać w Krakowie miesięcznik "Rycerz Niepokalanej". W 1927 r. założył pod Warszawą klasztor-wydawnictwo o nazwie Niepokalanów, który wkrótce stał się ogromnym katolickim ośrodkiem prasowym i ewangelizacyjnym.

W 1930 r. św. Maksymilian wyjechał do Japonii, gdzie również założył Niepokalanów i zaczął wydawać japońskiego "Rycerza Niepokalanej".

W 1936 r. wrócił do Polski. Po wybuchu II wojny światowej o. Maksymilian wraz z trzydziestoma czterema braćmi został aresztowany i wywieziony najpierw do obozu w Lamsdorf (Łambinowice), a później do Amtitz (Gębice), a wreszcie do Ostrzeszowa.

Do Niepokalanowa powraca 8 grudnia 1939 roku. Po raz drugi zostaje aresztowany 17 lutego 1941 roku i osadzony w centralnym więzieniu Gestapo na Pawiaku w Warszawie.

28 maja 1941 roku zostaje przewieziony do obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. Tam oddaje swoje życie, za nieznanego mu więźnia Franciszka Gajowniczka. O. Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 r. w bunkrze głodowym, dobity przez hitlerowców zastrzykiem fenolu.

Franciszkanin został beatyfikowany 17 października w 1971 r. przez papieża Pawła VI, natomiast 10 października 1982 r. Jan Paweł II ogłosił go świętym, nazywając "patronem naszych trudnych czasów".

jms

zobacz także: Szczegółowy program obchodów rocznicowych

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja