Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Prowincja krakowska czci bł. Jakuba Strzemię
2008-06-16 15:09:13
W niedzielę, 15 czerwca krakowska prowincja franciszkanów rozpoczęła roczne przygotowania do jubileuszu 600-lecia śmierci franciszkanina, arcybiskupa lwowskiego bł. Jakuba Strzemię, który razem ze św. Antonim z Padwy jest patronem prowincji.

Przygotowania rozpoczęły się we wspólnotach franciszkańskich, kościołach klasztornych i parafialnych, w których duszpasterzami są franciszkanie. Podczas mszy św. do świątyń wprowadzano wizerunek bł. Jakuba Strzemię (1340-1409) oraz odczytano specjalny list do współbraci i wiernych, napisany przez prowincjała o. Jarosława Zachariasza OFMConv.

Przygotowaniom do jubileuszu towarzyszyć ma zachęta papieża Jana Pawła II, który w 1997 roku, w liście z okazji 200. rocznicy beatyfikacji bł. Jakuba Strzemię, napisał, że postać tego świętego nie przedawniła się, oraz przytoczył werset starej pieśni ku czci Błogosławionego: "O daj nam, Boże, na nasze łany i dziś Jakuby, zacne kapłany".

Zaś w liście na rozpoczęcie uroczystości o. Zachariasz napisał: "Jubileusz ten jest wielkim darem Boga na nasze czasy dla Kościoła i całego duchowego dziedzictwa Błogosławionego. Bieleją łany, wzrastają potrzeby Ludu Bożego, rośnie Lud Boży i jego wiara. 'Daj nam, Boże, i dziś Jakuby!'"

Przygotowania do jubileuszu, którym towarzyszy hasło: "Idziemy do nóg twych, Błogosławiony", odbywać się będą w trzech etapach. W tym czasie franciszkanie będą prowadzić ożywioną refleksję, będą na nowo poznawać życie, duchowość, dokonania i zasługi bł. Arcybiskupa. Te działania mają doprowadzić do ożywienia i rozszerzenia kultu współpatrona prowincji, osłabionego w wyniku losów dziejowych naszego kraju i prowincji.

Pierwszy etap przygotowań obejmuje czas od czerwca do grudnia 2008 roku. Hasło przewodnie tego etapu, zaczerpnięte z pieśni o bł. Jakubie, brzmi: "Wielki żniwiarzu na Bożym dziale! Tyś go uprawiał swym trudem niezmiernym". W tym czasie będzie przypominane życie i działalność bł. Jakuba jako zakonnika, misjonarza i arcybiskupa, w odniesieniu do bieżącego programem duszpasterskiego w Polsce - "Bądźmy uczniami Chrystusa".

W tych rozważaniach wyakcentowana będzie szczególna troska Błogosławionego o rodzinę, dzieci, powołania kapłańskie i zakonne oraz ich formację i apostolskie zaangażowanie, wynikające z faktu bycia uczniem Chrystusa. Dla franciszkanów ma być to rok zwrócenia uwagi na ewangeliczne braterstwo, będące znakiem nowości życia w Chrystusie.

Każdy 21 dzień miesiąca we wspólnotach klasztornych i parafialnych ma być w sposób szczególny poświęcony bł. Jakubowi; ma temat przewodni, który odnosi się bezpośrednio do osoby Błogosławionego. Tego dnia wizerunki bł. Jakuba, wprowadzone 15 czerwca do świątyń, powinny znaleźć się na wyeksponowanym miejscu, winna też być odprawiona msza św. w intencji rychłej kanonizacji Arcybiskupa Lwowa.

Mają być odprawiane nabożeństwa z kazaniami, przeprowadzone katechezy szkolne. 21 października odbędzie się pielgrzymka braci z domów formacyjnych i delegacji wspólnot do relikwii współpatrona prowincji.

Zakonnicy wydali specjalny numer kwartalnika "Wiadomości z Prowincji", w którym opracowano konspekty spotkań i katechez szkolnych, teksty nabożeństw, nuty, pieśni, oraz inne pomoce duszpasterskie, poświęcone kultowi bł. Jakuba Strzemię.

ra / wp

Na zdjęciach, wizerunki bł. Jakuba Strzemię: 1) plakietka na stopie monstrancji. XIX w. bazylika św. Franciszka, w Krakowie, 2) fresk w kościele franciszkanów w Pieńsku, 2006 rok, 3) płaskorzeźba na fasadzie kościoła franciszkanów w Jaśle / fot. AIF

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja