Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Watykan: Kanonizacje w rodzinie franciszkańskiej
2008-10-13 14:41:57
Siostry Maria Bernarda Buetler ze Szwajcarii i Alfonsa od Niepokalanego Poczęcia z Indii to dwie nowe święte z rodziny franciszkańskiej. 12 października w Watykanie kanonizował je Ojciec Święty Benedykt XVI.

W czasie mszy św. na Placu św. Piotra Benedykt XVI ogłosił świętymi czworo błogosławionych ze Szwajcarii, Włoch, Indii i Ekwadoru. Ojciec Święty powiedział m.in.: "Dziękujmy Panu za dar świętości, która jaśnieje dziś w Kościele ze szczególną urodą. Jezus wzywa każdego z nas, by iść za Nim, jak ci Święci, drogą krzyża, ażeby otrzymać w dziedzictwie życie wieczne, którym obdarzył nas umierając. Niech ich przykład będzie dla nas zachętą; nauczanie niech nami kieruje i nas krzepi; wstawiennictwo niech nas wspiera w codziennych trudach, abyśmy i my któregoś dnia mogli dzielić z nimi i ze wszystkimi świętymi radość wiecznej uczty w niebieskim Jeruzalem".

Nowymi świętymi zostali: włoski ksiądz Kajetan Errico (1791-1860), założyciel zgromadzenia misjonarzy Najświętszych Serc Jezusa i Maryi; szwajcarska siostra Maria Bernarda Butler (1848-1924), założycielka zgromadzenia sióstr franciszkanek misjonarek Maryi Wspomożycielki; hinduska klaryska Alfonsa od Niepokalanego Poczęcia (Anna Muttathupadathu) (1910-1946); ekwadorska świecka Narcyza od Jezusa Martillo Moran (1832-1869), poświęciła się pomocy ubogim i chorym.

S. Maria Bernarda Butler (na zdjęciu obok) urodziła się w 1848 roku w wiosce Auw w Szwajcarii jako czwarte z ośmiorga dzieci w skromnej i pobożnej rodzinie rolniczej. W wieku 19 lat wstąpiła do klasztoru klarysek kapucynek w Altstätten, przyjmując imię Marii Bernardy od Świętego Serca Maryi. Była mistrzynią nowicjatu i przełożoną klasztoru. Spotkała bp. Petera (Pedro) Schumachera - Niemca, biskupa Portoviejo w Ekwadorze, który zachęcił ją do przyjazdu do swej misyjnej diecezji. W 1888 roku s. Maria Bernarda z sześcioma towarzyszkami udała się statkiem do Ekwadoru.

Siostry zaczęły zakładać na miejscu nowe domy swego zgromadzenia, w których - łącząc klauzurę i ubóstwo - służyły dzieciom, chorym i wszystkim potrzebującym. Początkowo domy w Ekwadorze podlegały klasztorowi w Altstätten, ale zarówno duża odległość, jak i spory, do jakich doszło po pewnym czasie, sprawiły, że placówki w Ameryce Łacińskiej się usamodzielniły i s. Maria Bernarda założyła nowe zgromadzenie Franciszkanek Misjonarek od Maryi Wspomożycielki.

W wyniku prześladowania religijnego w 1895 roku w Ekwadorze siostry musiały ten kraj opuścić i przeniosły się do Kolumbii. S. Maria Bernarda zmarła w Cartagenie w Kolumbii, 19 maja 1924 roku. Błogosławioną ogłosił ją 29 października 1995 roku Jan Paweł II. Dziś założona przez świętą wspólnota zakonna liczy ok. 700 sióstr, pracujących przede wszystkim w parafiach, szpitalach i przytułkach, z ludnością tubylczą i uchodźcami, w Austrii, Szwajcarii, Ekwadorze, Peru, Wenezueli, na Kubie, w Boliwii i Brazylii.

S. Alfonsa (na zdjęciu obok) od Niepokalanego Poczęcia (Anna Muttathupandathu) jest pierwszą kanonizowaną hinduską. Urodziła się 19 sierpnia 1910 roku w Kudamaloor, w południowoindyjskim stanie Kerala. Pochodziła z rodziny katolików obrządku syromalabarskiego. W 1928 roku wstąpiła do klasztoru franciszkanek klarysek malabarskich w Bharananganam, przyjmując imię Alfonsy od Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Była słabego zdrowia, jednak mimo trudności i przeszkód wypełniała obowiązki powierzone jej w zakonie. Zdając sobie sprawę ze stanu zdrowia, uważała, że całe jej życie jest ofiarą całopalną składaną Bogu. Ofiarowała swe cierpienia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, mawiając często: "Czuję, że Pan przeznaczył mi, abym składała ofiarę z cierpienia" i dodając z pogodnym uśmiechem: "Dzień, w którym nie cierpię, jest dla mnie stracony".

Zmarła 28 lipca 1946 roku, mając niespełna 36 lat. Jej grób szybko stał się celem pielgrzymek i miejscem wielu cudów i nawróceń nie tylko dla katolików syromalabarskich i łacińskich, ale także muzułmanów i hinduistów.

wp

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja