Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Kraków: Franciszkanie przy relikwiach bł. Jakuba
2008-10-21 11:49:24
Od kilku dni w Kaplicy Potockich na Wawelu wystawiona jest trumienka z relikwiami bł. Jakuba Strzemię, franciszkanina, arcybiskupa halicko-lwowskiego, przechowywana dotąd w skarbcu katedralnym. Dziś we wspomnienie Błogosławionego przy relikwiach zgromadzili się franciszkanie z Krakowa wraz z zarządami prowincji i seminarium.

Wikariusz krakowskiej prowincji franciszkanów o. Paweł Dybka OFMConv powiedział: "przychodzimy i gromadzimy się przy relikwiach bł. Jakuba, aby prosić jego wstawiennictwa, błogosławieństwa i łask Bożych dla braci, dla naszych wspólnot klasztornych i zarządu Prowincji, której jest współpatronem".

Porannej mszy św. przewodniczył bp Jan Szkodoń. "Niech przykład i wstawiennictwo bł. Jakuba umocnią nas w nabożeństwie do Najświętszego Sakramentu i Matki Bożej" - życzył franciszkanom na zakończenie Eucharystii, przed rozesłaniem.

We mszy św. wzięli udział również bp Tadeusz Pieronek i Jerzy T. Petrus, wicedyrektor ds. muzealnych.


Bł. Jakub Strzemię urodził się ok. 1340 na terenie Małopolski. W młodym wieku wstąpił do zakonu franciszkanów. W 1391 roku został arcybiskupem halicko-lwowskim. Zasłynął jako gorliwy misjonarz kresów wschodnich (Ruś Halicka). Zmarł we Lwowie w 1409 roku.

W 1619 roku odnaleziono przypadkowo trumienkę z ciałem arcybiskupa. Relikwie błogosławionego początkowo przechowywano w klasztornym kościele lwowskich franciszkanów. W 1786 roku, po skasowaniu klasztoru i kościoła franciszkanów przez zaborcze władze austriackie, arcybiskup lwowski Ferdynand Kicki polecił przenieść relikwie błogosławionego Jakuba Strzemię do katedry lwowskiej.


W 1790 roku papież Pius VI wydał bullę beatyfikacyjną oraz zezwolił na obchodzenie wspomnienia Jakuba Strzemię.


Po drugiej wojnie światowej, w roku 1945, przeniesiono relikwie Błogosławionego do katedry tarnowskiej, w 1966 roku do Lubaczowa, a dziś relikwie przechowywane są jako depozyt katedry lwowskiej, w skarbcu katedry na Wawelu.


Obecnie, przed 600. rocznicą jego śmierci, krakowska prowincja franciszkanów przeżywa Rok Błogosławionego Jakuba.

Więcej na stronie: www.jakubstrzemie.pl

jms

Na zdjęciach, msza św. w Kaplicy Potockich na Wawelu z racji święta bł. Jakuba Strzemię, 21 października br. / fot. WSD OFMConv Kraków

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja