Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Lwów: Ingres arcybiskupa Mokrzyckiego
2008-11-24 09:01:58
W sobotę, 22 listopada, odbył się we Lwowie ingres arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego do tamtejszej archikatedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Nowy metropolita wiele lat był osobistym sekretarzem Jana Pawła II, a później ponad dwa lata funkcję tę pełnił u boku Benedykta XVI.

Dotychczasowy metropolita kard. Marian Jaworski wezwał wiernych do wsparcia nowego hierarchy w jego posłudze. Wyraził wdzięczność Bogu za to, że Kościół lwowski ma swojego biskupa i nowego metropolitę. Wyraził radość z demokratycznych zmian, które dokonują się na Ukrainie i nadzieję, że będą one kontynuowane.


W homilii abp Mokrzycki nawiązał do swojego biskupiego zawołania - "Humilitas" (pokora). Powiedział, że w słowie tym kryje się prawda, miłość i "całkowite powierzenie się miłości, tej zwłaszcza, którą jest sam Bóg". "To jest mój program i moje pragnienie jako biskupa - służyć wszystkim ludziom i razem z wami poznać Pana Boga, ukochać Go całym sercem, żyć według Jego woli i połączyć się z Nim na zawsze, gdy wyznaczy nam kres naszej ziemskiej wędrówki" - powiedział metropolita lwowski.


Abp Mokrzycki wyraził wdzięczność papieżowi Janowi Pawłowi II, Benedyktowi XVI oraz kard. Marianowi Jaworskiemu. Wskazał na ogromną wartość obrazu Matki Boskiej Łaskawej w lwowskiej katedrze, przed którym król Jan Kazimierz obrał Najświętszą "Bogurodzicę Dziewicę, Bogiem sławieną Maryję, za Patronkę swoją i za Królową swoich państw".

Arcybiskup przypomniał wielkie postacie związane z lwowskim Kościołem: pierwszego arcybiskupa na stolicy lwowskiej, franciszkanina bł. Jakuba Strzemię (1340-1409), św. ks. Józefa Bilczewskiego, św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego (tercjarza franciszkańskiego), abp. Eugeniusza Baziaka, bp. Jana Nowickiego, bp. Mariana Rechowicza i biskupa pomocniczego franciszkanina o. Rafała Kiernickiego OFMConv (1912-1995).

Wśród uczestników uroczystości byli m.in. kard. Camillio Ruini z Rzymu, kard. Stanisław Dziwisz, abp Józef Michalik, biskupi Kościoła katolickiego na Ukrainie dwóch obrządków., przedstawiciele Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, Patriarchatów kijowskiego i moskiewskiego Kościoła prawosławnego, Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Obecni byli przedstawiciele władz państwowych Polski i Ukrainy oraz władze Lwowa.


W ingresie uczestniczyli także franciszkanie z Polski i Ukrainy, należący do prowincji krakowskiej pw. św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię, która na terenie Ukrainy ma cztery klasztory. O. Bronisław Staworowski OFMConv (przedstawiciel władz zakonu z Krakowa) i o. Władysław Lizun OFMConv (kustosz sanktuarium św. Antoniego we Lwowie) wręczyli nowemu metropolicie obraz bł. Jakuba Strzemię, współpatrona prowincji. Zapewnili o modlitwie za niego oraz wyrazili mu cześć i posłuszeństwo. Powiedzieli również, że prowincja krakowska w przyszłym roku będzie obchodzić jubileusz 600-lecia śmieci bł. Jakuba Strzemię połączony z peregrynacją jego relikwii.

wp / sp

Na zdjęciach, arcybiskup Mieczysław Mokrzyckie w czasie ingresu we Lwowie, 22 listopada br. / fot. S.Pękala OFMConv

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja