Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Lwów: Kalendarz w 600. rocznicę bł. Jakuba Strzemię
2008-12-08 09:25:56
W przyszłym roku przypada 600. rocznica śmierci bł. Jakuba Strzemię - franciszkanina i arcybiskupa halicko-lwowskiego. Z tej okazji archidiecezja lwowska przygotowała kalendarz ścienny na 2009 rok, poświęcony błogosławionemu.

Kalendarz ukazał się nakładem czasopisma "Radość Wiary" wydawanego przez archidiecezję lwowską obrządku łacińskiego. Publikacja zawiera wizerunki błogosławionego oraz zdjęcia ufundowanych przez niego kościołów.

Zamieszczono w nim list pasterski kard. Mariana Jaworskiego i arcybiskupa lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego w związku z rozpoczęciem procesu kanonizacyjnego bł. Jakuba Strzemię. Autorzy przypominają w nim słowa Jana Pawła II, skierowane w liście z okazji 200. rocznicy beatyfikacji Jakuba Strzemię: "O daj nam, Boże, na nasze łany i dziś Jakuby, zacne kapłany".

Kult bł. Jakuba powoli odradza się, a wierni coraz częściej zwracają się do niego o pośrednictwo, gdy cierpią na bóle głowy i oczu. Kalendarz ma służyć pomocą w lepszym poznaniu życia i działalności arcybiskupa halicko-lwowskiego.

Bł. Jakub Strzemię urodził się w 1340 roku. W młodości wstąpił do zakonu franciszkanów. W latach 1385-1388 był gwardianem klasztoru Świętego Krzyża we Lwowie. W 1391 roku został arcybiskupem halicko-lwowskim. Zmarł we Lwowie w 1409 roku. W 1790 roku został beatyfikowany przez Piusa VI.

Jest patronem archidiecezji lwowskiej i współpatronem - obok św. Antoniego z Padwy - krakowskiej prowincji franciszkanów.

wp

    zobacz także:

    1. Lwów: Ingres arcybiskupa Mokrzyckiego

    2. Kraków: Franciszkanie przy relikwiach bł. Jakuba

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja