Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Tarnów: Pielgrzymka na rocznicę bł. Jakuba
2009-01-30 09:05:24
"Pielgrzymujemy do tarnowskiej katedry, aby Panu Bogu dziękować za bł. Jakuba Strzemię. Tu otrzymał święcenia biskupie. Chcemy prosić go, aby wypraszał nam potrzebne łaski na drodze powołania kapłańskiego i zakonnego" - uzasadniał przybycie do Tarnowa blisko stu franciszkanów wikariusz krakowskiej prowincji o. Paweł Dybka.

28 stycznia, w rocznicę sakry biskupiej bł. Jakuba na mszy św. w katedrze zgromadzili się wszyscy bracia z seminarium w Krakowie, postulatu w Głogówku i nowicjatu w Kalwarii Pacławskiej wraz ze swoimi przełożonymi i wychowawcami. W Eucharystii, której przewodniczył pasterz diecezji bp Wiktor Skworc, uczestniczyli również dwaj biskupi pomocniczy, księża oraz alumni Wyższego Seminarium Duchownego diecezji tarnowskiej ze swoim rektorem.


"Tarnowska katedra ma szczególny przywilej, by tę wielką postać Kościoła w Polsce przywoływać i uczyć się od niej miłości do Chrystusa i Jego Mistycznego Ciała. Tu bowiem, 28 stycznia 1392 roku, duchowy syn świętego Franciszka z Asyżu przyjął sakrę biskupią z rąk biskupa przemyskiego Macieja Janina. Tu rozpoczęła się jego pasterska służba Kościołowi w Haliczu i Lwowie" - rozpoczął bp Skworc.


"Błogosławiony arcybiskup Jakub jawi się nam nade wszystko jako kapłan i apostoł Jezusa Chrystusa; jawi się ostatecznie jako żyzna gleba, która zasiana Bożym słowem przyniosła stokrotny plon świętości (...). Składając Ofiarę Jezusa Chrystusa za powierzony sobie Lud Boży, głosząc mu słowo Boże, błogosławiony Jakub budował Kościół na ziemiach ruskich, starając się przez liczne fundacje świątyń i organizację parafii, aby jak największa liczba wiernych miała łatwiejszy dostęp do Boga. Tej misyjnej pracy poświęcił całe swoje utrudzone pasterskie życie, które choć trwało jedynie 17 lat, to jednak przyniosło błogosławione owoce żywotności Kościoła na kresach wschodnich ówczesnej Rzeczpospolitej" - przypominał postać i historię jego działalności.


Zdaniem ordynariusza tarnowskiego ta postać skłania nas do refleksji nad naszą odpowiedzialnością za Kościół, za jego życie. "Troszczyć się o życie Kościoła oznacza więc trwać w komunii z Jezusem. Komunia z Jezusem domaga się pogłębiania naszej wiary w oparciu o słowo Boże i nauczanie Kościoła; domaga się wierności, posłuszeństwa temu słowu; domaga się miłości" - wyjaśniał.


Bp Skworc przywołał wypowiedź abpa Józefa Bilczewskiego sprzed 100 lat, w której żalił się, że "dokoła tak cicho o łaskach wyjednanych za przyczyną bł. Jakuba". "Nie naszego Błogosławionego w tem wina. Nie ustała ani dobroć Jego, nie ustała też moc Jego u Pana Boga. On wciąż jednakowo u Boga potężny, wciąż mocen być dobrym przewodnikiem łask Bożych. Wina jest po naszej stronie. Zmalały modlitwy nasze do bł. Jakuba, stąd On, nie może nam pomagać, przynajmniej w tym stopniu jak tego pragnie" - cytował kaznodzieja.


"Dziś abp Bilczewski, by inaczej powiedział. Bo dzięki franciszkanom, dziś znów głośno o bł. Jakubie" - spointował. Franciszkanie przekazali biskupowi obraz bł. Jakuba i relikwie. "Tu wreszcie spoczęły jego doczesne szczątki, przewiezione po II wojnie światowej ze Lwowa. Opuściły tarnowską katedrę w 1966 roku. Po latach znów wracają" - skomentował biskup. Obraz bł. Jakuba otrzymało również tarnowskie seminarium.


O. Dybka przypomniał też o innych związkach zakonu z diecezją. Mówił o klarysce św. Kindze, patronce diecezji, o słudze Bożym franciszkaninie o. Zbigniewie Strzałkowskim spod tarnowskiej Zawady, zamordowanym w Peru, o jednej ze stacji drogi krzyżowej w sanktuarium w Pasierbcu poświęconej męczennikowi.


Przed mszą św. br. Rafał Antoszczuk wraz z braćmi klerykami przedstawili zebranym w multimedialnej prezentacji postać bł. Jakuba Strzemię.

jms

Na zdjęciach, msza św. i pielgrzymka na rocznicę bł. Jakuba Strzemię, Tarnów, 28 stycznia br. / fot. A. Dudek OFMConv

    zobacz także:

    1. Lwów: Kalendarz w 600. rocznicę bł. Jakuba Strzemię

    2. Kraków: Franciszkanie przy relikwiach bł. Jakuba

    3. Prowincja krakowska czci bł. Jakuba Strzemię


W internecie: Bł. Jakub Strzemię.
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja