Wywiady i reportażeWydarzenia
Więcej o świętychW liturgii, zwyczaje
RefleksjePrezentacje, opracowania
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościKlasztory franciszkańskie
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Strefa Zero 2015 - Wezwani do zwycięstwa
Ogłoszenia: Osoby konsekrowane w TVP2
Różne: Czytelnicy „Posłańca” pod opieką duchową
Warszawa: 3 maja na Siekierkach
Głogówek: franciszkanin ze złotą odznaką
Taszkent: rocznica patrona administratury
Prasa: nowy numer Posłańca św. Antoniego
Dąbrowa Górnicza: „Nie lękajcie się” Jana Pawła
Legnica: Rycerze przy Grobie Pańskim
Prasa: o roli aniołów w życiu wiary
Dąbrowa Górnicza: hołd Młodzieży Wszechpolskiej
Kraków: spotkanie rodzin misjonarzy
Ogłoszenia: seminarium ze św. Franciszkiem
Ogłoszenia: do Peru na beatyfikację
Media: zdjęcia do teledysku Siewców Lednicy
Różne: zakonnicy wśród więźniów Dachau
Wrocław: paschalne nabożeństwo uzdrowienia
Ogłoszenia: niedziela z radiem u franciszkanów
Lublin: przyszłość osób konsekrowanych w Polsce
Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
   Następne Następne
Książki: O bł. Jakubie dla dzieci
2009-03-03 12:11:49
"Bł. Jakub Strzemię. Średniowieczny przyjaciel dzieci" - tak brzmi tytuł ilustrowanej książeczki dla dzieci, opisującej życie, działalność i cuda dokonane za sprawą żyjącego w XIV wieku franciszkanina arcybiskupa bł. Jakuba Strzemię.

Autorem tekstu jest br. Rafał Antoszczuk OFMConv, pasjonat historii i znawca osoby bł. Jakuba Strzemię. Kolorowe, budzące uśmiech i sympatię ilustracje wykonał kleryk br. Tomasz Dwernicki z Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów im. św. Maksymiliana Kolbego w Krakowie. Obaj zakonnicy należą do krakowskiej prowincji franciszkanów, której patronami są św. Antoni z Padwy i bł. Jakub Strzemię.

Książkowy brat Grzegorz oprowadza dwoje dzieci Jadwisię i Adriana po kościele franciszkańskim i wtajemnicza je w historię życia bł. Jakuba Strzemię. Zapoznaje małych bohaterów ze znaczeniem Arcybiskupa dla współczesnych franciszkanów i dla archidiecezji lwowskiej. Tłumaczy dlaczego relikwie bł. Jakuba Strzemię przechowywane są w srebrnej trumience.

Franciszkanin wyjaśnia, że błogosławiony Biskup jako jeden z pierwszych w historii organizował wystawienia i adoracje Najświętszego Sakramentu oraz instalował w kościołach olejowe, wieczne lampki. Dzieci poznają historię figurki Matki Bożej Jackowej i ze zdumieniem dowiadują się, że franciszkanie zakładali mitrę bł. Jakuba na głowy ludzi, którzy przychodzili do nich z prośbą o pomoc przy bólach głowy.


Bł. Jakub Strzemię urodził się w 1340 r. W młodym wieku wstąpił do zakonu franciszkanów. W latach 1385-1388 był gwardianem klasztoru Świętego Krzyża we Lwowie. W 1391 r. został arcybiskupem halicko-lwowskim. Zmarł we Lwowie w 1409 r. Papież Pius VI beatyfikował go w 1790 r.

Krakowska prowincja franciszkanów powstała w 1238 r. W tym roku obchodzi jubileusz 600-lecia śmierci bł. Jakuba. W przyszłym roku zakonnicy będą przeżywali kolejny jubileusz związany z tą postacią, tym razem będzie to 100-lecie ogłoszenia go współpatronem prowincji.

wp

Rafał Antoszczuk OFMConv, Tomasz Dwernicki OFMConv, "Bł. Jakub Strzemię. Średniowieczny przyjaciel dzieci", Wydawnictwo "Bratni Zew", Kraków 2009, ss. 28.

Ilustracje z książeczki "Bł. Jakub Strzemię. Średniowieczny przyjaciel dzieci": 1) okładka, 2) jedna z ilustracji.

Würzburg: biskup z młodzieżą franciszkańską
Biskup Würzburga, Dr. Friedhelm Hofmann, odwiedził grupę młodzieży franciszkańskiej „Fraziskus” działającą przy tamtejszym klasztorze.
Kijów: odznaczenie dla o. Władysława Lizuna
O. Władysław Lizun został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego złotym krzyżem zasług za zaangażowanie na rzecz Polaków i kultury polskiej na Ukrainie.
Harmęże: XIV Dni Kolbiańskie
Specjalnym tegorocznego spotkania był fotograf siedmiu kolejnych papieży, Arturo Mari, który dał osobiste świadectwo świętości w codziennym życiu Jana Pawła II.
Albania: rocznica poświęcenia świątyni
W albańskim mieście Fier słowaccy franciszkanie świętowali uroczyście dwudziestą rocznicę poświęcenia pierwszej świątyni na tych rozległych obszarach.
Harmęże: 55 lat kapłaństwa o. Floriana
Franciszkanie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach obchodzili uroczyście w Niedzielę Bożego Miłosierdzia jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha.
POLSCY MĘCZENNICY Z PERU

W związku z dużym zapotrzebowaniem mediów przedstawiamy zebrane materiały dotyczące życia, męczeństwa oraz procesu beatyfikacyjnego misjonarzy, którzy zginęli w Peru - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Korzystając z naszych artykułów, każdorazowo należy podać autora i źródło.

copyright © franciszkanie.pl 2001-2012, więcej o franciszkanie.pl - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników Strefa - nowa wersja